Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matek, kombinatorika - miért...

Matek, kombinatorika - miért nem jó a megoldásom?

Figyelt kérdés

Van egy hat jegyű szám, nincs benne 0 és van benne legalább egy darab 5-ös.


Erre az lenne a helyes megoldás, hogy összes (9 a hatodikon) mínusz rossz (nincs benne 5 = 8 a hatodikon)


De én nem értem, hogy miért nem jó rá az, hogy 6 * 9 az ötödiken


Ez a gondolatmenetem:

6, mert van benne egy 5-ös ami hat helyen lehet lehet.


9 az ötödiken, mert a maradék 5 szám bármi lehet



2022. ápr. 27. 11:09
 1/4 anonim ***** válasza:
Mert a feladat úgy szól, hogy LEGALÁBB egy 5-ös van a számban, nem úgy, hogy pontosan egy darab.
2022. ápr. 27. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 krwkco ***** válasza:
100%

"miért nem jó a megoldásom?"

Azért, mert azokat az eseteket amiben 2 db 5-ös van, kétszer számolod. Először akkor, amikor elhelyezed a kötelező 5-öst, másodszor akkor, amikor éppen 5-öst választasz ki a 9 számjegy közül valamelyik helyre.

Amiben 2-nél több 5-ös van, azokat még többször számolja ez a megoldás, hibásan.

2022. ápr. 27. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy a #2-es írja. Ebbe a csapdába egyébként mindenki beleesik eleinte.

Hogy jobban érthető legyen; vegyük a 536451 számot. Számításaid szerint ez a szám kétszer került megszámolásra, mert az egyik esetben előre lerakod az első ötöst, a másik ötös a 9^5-ben van benne, a másik esetben a tizes helyiértéken álló ötöst teszed le előre, és az első ötös jön a 9^5-ből.

Ha pedig veszed az 555555 számot, akkor ez a fenti számítással hatszor lesz megszámolva. Tehát ahány 5-ös van benne a számban, annyiszor számolod meg.


Ha direkt módon akarod leszámolni, akkor azt így tudod megtenni:

-pontosan 1 darab ötös van: 6*8^5, ugyanaz a gondolatmenet, ahogy számoltál eredetileg, csak a rövvi helyre nem 9, hanem 8 számjegy kerülhet.

-pontosan 2 darab ötös van: először azt kell megnézni, hogy a két ötöst hányféleképpen tudod lerakni. Mivel nincs sok lehetőség, ezért összes is lehet szedni a lehetőségeket, de számolással is meg lehet határozni. Nem tudom, hogy mennyire tanultad a többi kombinatorikát, úgyhogy csak az eredményt mondom meg: 15, ezt még szorozzuk 8^4-nel, tehát 15*8^4 hatjegyű szám van, amik pontosan két ötöst tartalmaznak.

-pontosan 3 ötöst: 20*8^3

-pontosan 4 ötöst: 15*8^2

-pontosan 5 ötöst: 6*8^1

-pontosan 6 ötöst: 1 darab (1*6^0-nal lehetne számolni az általános alakból, ami szintén 1).


Ezeket összeadva kapjuk, hogy hány 5-öst tartalmazó, de 0-t nem tartalmazó hatjegyű szám van.


Látható, hogy a kivonós módszer egy kicsit egyszerűbb ebben az esetben.

2022. ápr. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a magyarázatokat, most már értem! Köszi 3-as hogy ilyen alaposan elmagyaráztad
2022. ápr. 27. 13:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!