Mi akar lenni ez a megoldás derviálásnál?


Tangensx deriváltja sinx/cosx.

Ez oké, de ha beütöm egy calculatorba, akkor valami sec dolgot dob ki.

Ez micsoda?


2022. ápr. 27. 11:49
 1/6 anonim ***** válasza:
79%

A tangensx deriváltja nem sinx/cosx, hanem az maga a tangensx. A tangenst egyszerűbb ebből a hányadosból deriválni, mert hányadost tudunk deriválni, a sinx és cosx deriváltjai pedig szintén közismertek.


A sec az a szekánsfüggvény, ami a koszinuszfüggvény reciproka, vagyis 1/cosx.


Amikor tanultátok a derékszögű háromszögben, hogy a szögeket hogyan lehet megkapni a háromszög oldalainak elosztásával, akkor 6 helyett csak 4 lehetőséget tanultatok. A matadék kettő:


szekáns: sec(x) = átfogó/szög melletti befogó

koszekáns: cosec(x) = csc(x) = átfogó/szöggel szemközti befogó


(furcsa mód a szinusz reciproka a koszekáns és a koszinusz reciproka a szekáns, vagyis sec(x)=1/cos(x) és cosec(x)=1/sin(x) ).


Ezeknek a függvényeknek csak erősen elméleti jelentőségük van, a gyakorlatban szinte soha nem használjuk őket. Egyszerűbb törtalakban felírni. Olyan esetekben lehet érdekes a másik két függvény, mint a tangens-kotangens kapcsolata; tudjuk, hogy ctg(x)=1/tg(x), viszont van, ahol a tangens értelmezhető, de a kotangens nem és fordítva, ezt a „pár” pontot leszámítva bármikor használható a törtalak.

2022. ápr. 27. 12:16
 2/6 anonim ***** válasza:
66%

1: "Ezeknek a függvényeknek csak erősen elméleti jelentőségük van, a gyakorlatban szinte soha nem használjuk őket."

Ez alól a differenciálás és az integrálás pont kivételt jelent, ott bizonyos esetekben nagyon is érdemes lehet áttérni tangensre és szekánsra, mert kettejüknek van egy nagyon hasznos azonossága: tg²x + 1 = sec²x; ill. egymás deriváltjaiban is feltűnnek: (tg x)' = sec²x, (sec x)' = sec(x)*tg(x). Ezek az összefüggések jelentősen megkönnyíthetik egy-egy integrál- vagy differenciál-feladat megoldását. De persze lehet használni a reciprokos kifejezést is, ha valaki idegenkedik a szekánstól: (tg x)' = sec²x = 1/cos²x.

2022. ápr. 27. 12:48
 3/6 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy numerikus analízisről van szó és abban van egy módszer.

Na most szükségem van az egyszeres deriváltra, de ha ugyan az, akkor azt jelenti, hogy a nulladik derivált meg az egyszeres ugyan az és emiatt nem tart sehová az iteráció.

Ezért nem értem.

2022. ápr. 27. 13:01
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2022. ápr. 27. 13:01
 5/6 anonim ***** válasza:
66%

"szükségem van az egyszeres deriváltra, de ha ugyan az"

Miért lenne ugyanaz? A tg x az nem más, mint sinx/cosx. Ez egy azonosság, nem deriválás! A deriváltja viszont: (tg x)' = sec²x = 1/cos²x.

2022. ápr. 27. 13:47
 6/6 A kérdező kommentje:

Értem.

Köszönöm.

2022. ápr. 27. 14:09