Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kötési energia számolása?

Kötési energia számolása?

Figyelt kérdés

A gáz-halmazállapotú nitrogén-monoxid képződéshője 90 kJ/mol. A nitrogénmolekulában a kötési energia 970 kJ/mol, az oxigénmolekulában pedig 500 kJ/mol. Mekkora a kötési energia a nitrogén-monoxid molekulájában?


Valaki ezt le tundá nekem vezetni légyszíves?



2022. máj. 2. 11:55
 1/4 anonim ***** válasza:

Az egyenlet: N2+O2=2NO

Termokémiai számításoknál tulajdonképpen a fogalmakat kell tudni haszálnni. (Mondjuk mindenhol, de itt is :D )

Ez mit jelent? Az mit jelent? stb...

Mit jelent, hogy a NO képződéshője 90 kj/mol. Azt jelenti, hogy NO képződéshője endoterm, tehát energiaelnyelő folyamat, amikor annak egy mólját stabilis állapotú elemiből előállítjuk. Tehát energia befektetés kell hozzá, ami a rendszerben elnyelődik.

És mi az a két kötési eneriga? Hát az, ami ahhoz kell, hogy felszakítsuk az atomok között lévő kovalnes kötést, jelen esetben kötéseket (ezért ilye nagy pláne a nitrogénnél, mert a hármas kötés igen erős).

És akkor el kell kezdeni gondolkodni. Ahhoz, hogy NO-ot "tudjunk" csinálni először a N2, és O2 molekulákat kell szétszednünk, hisz ameddig elemek addig azok is maradnak, nem fognak reagálni. Ehhez nekünk kell összesen: 970 + 500 kJ energia (anyagmennyiségekre figyelni!!), ha 1 mol N2, és O2 molekulát akarunk megbontani. Ez 1470 Kj 1-1 mol O2, és N2 molekulánál. Ha ezt megtettük a reakció végbe megy (ennyire azért nem egyszerű, de most ez elég ahhoz, hogy átlásd). 2 mol (!) NO keletkezik, tehát nem 90, hanem 180 kJ energia fog elnyelődni. Tehát mi befeketettünk eddig 1470 kJ-t, és elnyelődik 180, akkor maradt 1290 kj. Gondoljuk át. Biztosan 1290 kj/mol lesz a vége? Nem, hiszen 1 mol elemekből 2 mol NO keletkezik. Tehát ez összesen a 2 mol NO kötési energiája összesen. (Ha 1-1 molbol 1 mol képződne akkor készen lennénk). Úgyhogy leosztunk még kettővel, s kapjuk, hogy: 645 kJ/mol.

Tudom, hogy nagyon szájbarágósan írtam le, de ezzel hátha adhatok egy kis löketet, ha egyéb termokémiai feladat is kerül eléd. Mindegyiket hasonló gondolottal, középiksolában meg lehet oldani. És általában az is elmondható, hogy könnyebb, mint amilyennek kinéznek, bár egy nüansznyi hiba elég, és akkor sajna el van rontva.

2022. máj. 3. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Elnézést, kieglszítés (1-es):

Termokémiai egyenleteknél halmazállpotokat kell írni! Én ezt elfelejtettem.

Tehát helyesen:

N2(g) + O2(g) = 2 NO(g)

2022. máj. 3. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a részletes levezetést, rengeteget segítettél:)
2022. máj. 3. 13:33
 4/4 anonim ***** válasza:
Nincs mit:)
2022. máj. 3. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!