Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy akváriumba egy labdát az...

Egy akváriumba egy labdát az akvárium aljához rögzítünk egy fonállal, majd "a" gyorsulással gyorsítjuk. Ismert a folyadék sűrűsége, a test sűrűsége, a test mérete és a fonál hossza. Mennyi a fonál elhajlási szöge "a" gyorsulásnál?

Figyelt kérdés
Ezt a kérdést tette fel a fizika fakultációs csoportunknak a tanárunk, eddig még nem tudtuk megoldani, de itt van a legfrissebb gondolatunk, amit már részben eldobtunk, mert a behelyettesítésnél irreális értékek jöttek ki: [link]

2022. máj. 7. 20:59
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

VÁRJUNK, VÁRJUNK! Én úgy értettem a feladatot, hogy az akvárium ÁLL, és az alján mozgatjuk a kötelet. A másik végén van a test.


EZEK SZERINT az egész akvárium mozog? (Az már más.)


(9-es vagyok)

2022. máj. 9. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 krwkco ***** válasza:

#9

Az a baj a megoldásoddal, hogy ha a rendszer nem csak nyugszik az asztalon, hanem gyorsul valamerre, akkor a felhajtóerő megváltozik.

Egy szemléletes fizikai képpel: Ahogy az akvárium gyorsulva rohan elfele, a víz a tehetetlensége folytán szeretne ebből kimaradni. Ezért megpróbál behúzódni a gyorsulással ellentétes sarokba. Azért, hogy ezt megtehesse agresszíven lép fel a labdával szemben és megpróbálja távolabbra szorítani a saroktól. Ezért a víz fokozza a felhajtóerőt és az irányát is módosítja, hogy a labda minél távolabb legyen a kedvenc sarkától.

Át tudod érezni ennek a fizikáját?

2022. máj. 9. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 krwkco ***** válasza:

#11

Bocs, a 12-est párhuzamosan írtam, a 11-es hozzászólásoddal ezért azt nem olvastam előtte.

De talán így sem hiábavaló.

2022. máj. 9. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

12 Nincs gond, krwkco. Én értettem félre a feladatot, a megoldásom arra az esetre jó, amikor az akvárium áll, és az alján mozgatunk 'a' gyorsulással egy kötelet, amely másik VÉGÉN a test van.


Mea culpa.

2022. máj. 9. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! #10:Szerintem értem a konceptust, de ha tg(alfa)=g/a, "a" nem lehet 0, és tg90° nem létezik, nem? Ha a #3-as megoldás és a kérdésben feltett megoldás se jó, akkor nem tudom mihez kezdjek.
2022. máj. 9. 19:42
 16/23 anonim ***** válasza:

15: Kedves kérdező, tehát akkor az egész akvárium mozog? Mit mondott a tanár a g/a-s megoldásra?


A ctg(alpha)= a/g megoldás helyesnek tűnik. Ha a=0, akkor ctg(alpha)=0, amiből alpha=90°.

2022. máj. 9. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

#15

Elnézést, ha eddig nem volt tiszta: Az akvárium gyorsul.

A tanár azt mondta arra szintúgy, hogy van benne jó gondolat, de mintha a #3as megoldáson tovább morfondírozott volna, emiatt azt gondolom az közelebb van a helyes megoldáshoz, de nem biztos.

A ctg(alfa)=a/g-nél azt találom furcsának, hogy ha behelyettesítesz az "a"ra értékeket, számomra irreálisnak tűnnek a végeredmények.

2022. máj. 9. 20:01
 18/23 anonim ***** válasza:
17: Kifejtenéd mi az irreális? (Adatokkal)
2022. máj. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 krwkco ***** válasza:

"A tanár azt mondta arra szintúgy, hogy van benne jó gondolat, de mintha a #3as megoldáson tovább morfondírozott volna, emiatt azt gondolom az közelebb van a helyes megoldáshoz, de nem biztos."

Ilyen jelekből akarod megtudni, hogy mi a jó megoldás? Egy félresikerült megoldáson is lehet sokat gondolkodni, ha eléggé bonyolult.

Az én megoldásom egyszerű és kristálytiszta fizika. Mi nem tetszik benne?

"tg(alfa)=g/a, "a" nem lehet 0, és tg90° nem létezik, nem?"

Ez csak matematikusi okoskodás. A fizikában és a való életben ennek van értelme. Egyszerűen egy 90fokos irányt jelez, aminek a tangense nagyon nagy. Vagy ki lehet trükközni, mint ahogy 15-ös javasolta.

2022. máj. 9. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

19: Hát igen, de akkor mi szükség van a sűrűségekre, meg a fonál hosszára? Mert akkor csak az a/g arány számít.


Gyanús nekem, hogy a feladat nincs rendesen megfogalmazva.

2022. máj. 9. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!