Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A tizedestörtek miben másabbak...

A tizedestörtek miben másabbak, mint a törtek?

Figyelt kérdés

Most kezdtem átismételni a témakört, és azt vettem észre, hogy míg a törteknél tudok arról beszélni, hogy mi az, a tizedestörteket nem tudom definiálni.


Érhető, hogy miből áll, használunk tizedesvesszőt, stb. de, ha valaki megkérdezné, hogy tudnám-e definiálni a tizedestörtet, akkor nem menne.


Ebben a hiányosságban kérném a segítségeteket.


Megnéztem a Wikipédiát, de az ottani leíráshoz magasabb szintű matematikai tudás kell, ami nekem jelenleg nincs.


2022. máj. 9. 18:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Nehéz válaszolni, mert nem tudjuk, hogy mit nem tudsz, és (magamból kiindulva) pedagógiai érzékünk sem lehet számottevően nagy.


Magántanárt javaslok, vagy kölcsönözz ki általános iskolás / középsikolás tankönyveket a könyvtárból.

2022. máj. 9. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A törtek esetén konkrétan meg tudjuk mondani, hogy miből mennyit veszünk (már ha a számláló és a nevező is egész), például a 2/5 azt jelenti, hogy valamit felosztunk 5 egyenlő részre, és abból veszünk 2-t.

A véges tizedestörtek ugyanezt tudják. Például a 0,358 felírható úgy törtként, hogy 358/1000, a 4,2864 pedig úgy, hogy 42864/10000. Ebből a szempontból a véges tizedestörtek echte ugyanazok, mint a törtek, csak más számábrázolással.

Ezzel szemben vannak olyan törtek, amik nem ábrázolhatóak (10-es számrendszerben), például az 1/7 vagy a 4/7. Ezeket a számokat úgynevezett végtelen szakaszos tizedestörtekként tudjuk csak ábrázolni, aminek van egyszerűsített alakja (mert nyilván nem tudunk végtelen sok számjegyet jelölni), vagy kerekíteni az értékét. Ilyen esetekben jobb, hogyha a törtalakot használjuk.

Aztán vannak az olyan tizedestörtek, amelyek nem írhatóak fel (klasszikus értelemben vett) törtként, ezek az irracionális számok. Tehát ebben az esetben csak a tizedestört alakkal (vagy az abból kapott művelettel, például gyökvonás) tudunk csak cszámolni, esetleg kerekíteni.


És akkor van itt egy nagyon érdekes dolog; végezzük el kétféleképpen a 3*(1/3) műveletet.

-Az egyik lehetőség szerint szorozzuk a számlálót 3-mal, így a 3/3 törtet kapjuk, aminek értéke 1 egész.

-A másik lehetőség, hogy előbb elvégezzük az osztást, ekkor 0,3333... tizedestörtet kapjuk, végtelen sok 3-assal. Ezt megszorozva 3-mal a 0,9999... számot kapjuk, végtelen sok 9-essel.

Két különböző alakú eredményt kaptunk, és mindkét esetnél a számolásból adódóan pontos eredményt kellett kapnunk. Bár az intuíció teljesen mást mondana, valójában az történik, hogy 1=0,9999..., tehát az 1, mint szám végtelen szakaszos tizedestört alakban is felírható. Ez a dolog mindegyik számmal eljátszható egyébként, a 0-t kivéve.


A tizedestörtek értelmezése pedig úgy zajlik, hogy megszokhattuk, hogy az egész számoknál jobbról-balra haladva van az egyes, tizes, százas, ezres, stb. helyiértékek, tehát a szomszédos helyiértékek egymásnak 10-szeresei. Ez a másik irányba is működik, így kapjuk a tized, század, ezred, tízezred, stb. helyiértékeket, tehát valójában a tizedestörtek pont ugyanúgy viselkednek, mint a "rendes" (decimális alakban írt) számok.

2022. máj. 9. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Erre voltam kíváncsi, amit a #2-es leírt. Köszönöm a segítséget.
2022. máj. 11. 23:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!