Végtelen szakaszos tizedestört: szakasz első + második fele összege csupa kilences. Mi a magyarázata?


Pl.:

1/7 = 0.142 857|142 857|142 857... 142+857=999

1/1.9 = 0.526315789 473684210|526315789 473684210|526... 526315789+473684210=999999999

1/2.3 = 0.43478260869 56521739130|43478260869 56521739130... 43478260869+56521739130=99999999999



2019. jan. 28. 00:20
 1/6 anonim ***** válasza:

És mi van, ha a szakasz hossza páratlan?

1/9 = 0,1111...

Az általad leírt összefüggés nem általános páros szakaszhossz esetén sem:

1/99 = 0,010101... 0 + 1 = 1.

Persze meg lehet keresni, hogy az 1/7, a 10/19 és a 10/23 esetén miért van ez így.

Majd lehet, hogy megpróbálom megoldani az általad felvetett kérdést.

2019. jan. 28. 10:25
 2/6 anonim ***** válasza:

Az adott számok egy tört alakja így néz ki:

(a)(b)(c)...(9-a)(9-b)(9-c) / 999...999...

A fenti számoknál egy elég kis nevező marad visszaegyszerűsítések után.

2019. jan. 28. 10:46
 3/6 anonim ***** válasza:

A (9-a)(9-b)(9-c) helyett olvasd: (9-a)(9-b)(9-c)...

Így helyes.

2019. jan. 28. 10:47
 4/6 anonim ***** válasza:
Összefüggés lehet,hogy a 7, 19, 23 prímszámok, amelyek nem osztói a 10-nek vagy a 9-nek. Persze a 11 is prímszám, úgyhogy ez még nem teljesen igaz.
2019. jan. 28. 11:00
 5/6 anonim ***** válasza:
Ejnye, az 1/11 = 090909..., erősíti a szabályt.
2019. jan. 28. 11:54
 6/6 vurugya béla ***** válasza:

Nem igaz.

1/99=0,0101010101010...

Itt nem jó.

Sejtésem, hogy ha nincs 3-as prímtényező a nevezőben, akkor jó.

2019. jan. 28. 23:54