Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség az eukarióta...

Mi a különbség az eukarióta és az alacsonyabb rendű eukarióta között?

Figyelt kérdés
......
2010. szept. 23. 22:45
 1/6 anonim ***** válasza:

Alacsonyabb rendű eukarióta?

Én alapból elítélem az ilyen megkülönböztetést, hogy vmi alacsonyabb vagy magasabbrendű, nade ez most mindegy.

Eukarióta minden élőlény, aminek van sejtmagja. Prokarióták sejtmag (nem DNS!) mentesek, ezek a bacik.

Tehát az alacsonyabb rendű eukarióták azért különböznek a többi eukariótától, mert alacsonyabb rendűek.

Gondolom egyébként egysejtű <-->többsejtű szervezetről van szó...

2010. szept. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem azt akartad kérdezni, hogy mi a különbség a prokarióta és az eukarióta sejtek között?

Ha csak egysejtűeket nézünk, akkor az eukarióta sejt nagyobb, több benne a sejtszervecske, van benne sejtmag, és van benne endoplazmatikus retikulum is.

2010. szept. 23. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az a sejtésem, hogy a kérdés az archezoon nevű lényekről szól. Ezeket valóban eukariótáknak számítják, és valóban az a feltételezés, hogy a legősibb eukariótákkal állnak rokonságban (Szathmáry & Maynard Smith 2000: 73, 86).


[link]


Az eukarióta sejt kialakulása több lépésben zajlott végbe, és töb ismérve is van:


merev sejtfal elvesztése (a baktériumok többségének még merev sejtfaluk van!)


* A sejthártya így alkalmassá válik arra, hogy ,,közvetlenül'' kebelezzen be tápanyagot a környezetéből (a baktériumok táplálkozása jóval nehézkesebb: emésztőnedveket kell kibocsátaniuk, az ,,emésztés'' kívül zajlik, és a baktérium csak így közvetve tudja magához venni a tápanyagokat)


* A sejtfal elvesztésének pótlása gyanánt, belső sejtváz megjelenése


* sejtszervecskék megjelenése, (mitokondriumok, színtestek). Ma már, úgy tudom, bizonyítottnak tekinthető, hogy a sejtszervecskék közül legalábbis a mitokondriumok valójában eredetileg maguk is önálló lények voltak, akiket a ,,gazdasejt'' valamikor az evolúció során úgy kebelezett be, hogy ez a fajta szimbiózis tartóssá örökletessé vált


* A reprodukció mechanizmusa is megváltozott, így az eukarióta sejtek nagyobb genetikai információt képesek tárolni genetikai anyagukban, megnyílt a lehetőség bonyolultabb lények kifejlődése felé


* soksejtű lények felé is


A felsorolás nem akar sorrendet sugallni, hogy ezek a vonások tényleg ilyen sorrendben jelentek volna meg. Nagyjából csak az első kettő az, amelynél a sorrendet ki akartam emelni, egy feltételezés szerint tényleg épp ez a kettő volt a kezdeti lépés volt.


Nem állítom azt sem, hogy mindezek a vonások az összes eukariótára igazak lennének. Épp most jön a lényeg, a válasz:


Az a sejtés, hogy a sejtszervecskék megjelenése, a belső szimbiózis csak valamiféle másodlagos dolog lehetett. Eredetileg inkább csak olyan lépések mentek végbe, mint


1) a merev sejtfal elvesztése,

2) és a lehetőség megnyílása arra, hogy a merev sejtfaltól immár nem akadályoztatva, a sejt közvetlenül a sejthártyán át, annak begyűrődésével, ún. fagocitózissal vegye magához táplálékát, ne szoruljon rá a baktériumok nehézkes és gazdaságtalan, pazarló táplálkozási módjára, a külső működésű emésztőenzimeivel kibocsátására.


[link]


Az archezoonok valóban ilyen ,,köztes'' eukarióták: merev sejtfaluk nincs, fagocitózissal táplálkoznak, de belső sejtszervecskéik ,,még'' nincsenek. A feltételezés az, hogy ők valóban azok az eukarióták, melyek a legősibb, a még csak első két lépésen túljutott eukariótákkal állnak rokonságban.


Forrás


Szathmáry Eörs & John Maynars Smith (2000): ,,A földi élet regénye''. Tudomány -- Egyetem. Budapest: Vince Kiadó.

2010. szept. 24. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Sejtmag fogalmát kihagytam, pedig épp ezt szokták legjobban kiemelni mint különbséget az eukarióta sejteknek a prokarióta sejtektől.


No hát az archezoonoknak van sejtmagvuk ,,már''. És pálcika alakú kromoszómáik vannak, ez is eukarióta vonás.


A kromoszómákkal kapcsolatos öröklődési mechanizmus megváltozása azért érdekes, mert éppen a ,,korszerűbb'' reprodukciós mechanizmus tette lehetővé, hogy a sejt több információt kódolhasson az örökítőanyagban. A baktériumok örökítőanyagában kódolható genetikai információ mennyisége korlátozott.


Még valami: az archezoonok közt ,,még'' nincs soksejtűség.


Igazából a könyv maga is megemlíti, hogy itt feltételezésekről van szó, amelyek mellett ugyan jó érvek vannak, de vannak versengő, alternatív feltételezések is. Az eukarióták pontos megjelenése, a lépések rendszerként való egymásra épülése még vita tárgya.

2010. szept. 24. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az a hipotézis, amit fenn ismertettem, az a ,,phagotrophic'' hipotézis az eukarióták eredetéről, ez az, ami az ,,archezoon-ok'' (gyakoribb, többes számú alakban: archezoa) kapcsán azt mondja, hogy ők igen ősi eukarióták, abból a szakaszból, amikor a sejtfal elvesztése ,,már'' megtörtént, de a sejtszervecskékkel való belső szimbiózis ,,még '' nem.


A fenti időrendiségek, és az archezoon-ok ősi voltát egyéb érvek alapján sok új hipotézis tagadja.


A vitáról egy történeti, összefoglaló cikk itt olvasható. A cikk egyébként egyébként a ,,phagotropic'' hipotézissel szemben foglal állást:


[link]


A cikk 1. ábráján (Figure 1) szépen látszik a hipotézis logikája.


Maga Cavalier-Smith, aki az archezoonok ősi mivolta mellett érvelt annak idején, itt ír a témáról egy újabb cikkében:


[link]


Egy 2006-os cikk a kérdéskörről:


[link]


A cikkek közül leginkább az első az, ami jól közérthető. Mindenesetre olyan szavakra érdemes rákeresni, mint ,,phagotrophic'', ,,origin / evolution of eukaryotes'', ,,archezoa / archezoon''.

2010. szept. 24. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Áhh... ma sikerült megkérdeznem a biológia tanártól, és elmondta, hogy az alacsonyabb rendű eukarióták szimplán a papucsállatkák meg hasonló sejtek... az eukarióták meg pl: mi vagyunk XD
2010. szept. 24. 20:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!