Segítene valaki légyszi matekban?


Egy számtani sorozat első négy tagjának összege harmada a következő négy tag összegének. Határozzuk meg az első tíz tag és a következő tíz tag arányát!


Addig jutottam el hogy a_1=d/2

Márha jó😅



2022. szept. 8. 22:19
 1/1 anonim ***** válasza:

Felírod, amit a feladat megadott:


a1 + a2 + a3 + a4 = (a5 + a6 + a7 + a8)/3


Írjuk fel a tagokat a1 és d segítségével:


a1 + a1 + d + a1 + 2d + a1 + 3d = (a1 + 4d + a1 + 5d + a1 + 6d + a1 + 7d)/3, összevonás után:


4*a1 + 6d = (4*a1 + 22d)/3, szorzunk 3-mal:


12*a1 + 18d = 4*a1 + 22d, rendezés után:


a1 = d/2, tehát ezt jól számoltad.


Tehát olyan sorozatunk van, ahol az első tag d/2, differenciája d, tehát a sorozat tagjai:


d/2, 3d/2, 5d/2, 7d/2, stb.


Felírod így az első 20 tagot, összeadod az első 10, majd a második 10 tagot, majd megnézed, hogy milyen arányban állnak egymással (az összeg persze az összegképlettel is meghatározható).


Illetve ha d=0, akkor a 0, 0, 0, ... sorozatot kapjuk, ebben az esetben nem tudunk a klasszikus értelemben vett arányt mondani, de elmondhatjuk, hogy a két összeg egyenlő, 0=0.

2022. szept. 8. 22:40