Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matek exponenciális egyenletek...

Matek exponenciális egyenletek segítség?

Figyelt kérdés

Először elmondanám hogy amúgy nagyon szeretem a matekot és szinte mindent értek, nagyon ritka az a téma vagy példafeladat amit nem.

Most kifogott rajtam egy nehezebb exponenciális egyenlet, már vagy egy órája ezen szenvedek mert nem tudok rájönni mit csináljak vele.

Mennek ezek is, csak most szembejött velem egy tényleg nehezebb becsapósabb feladat. Nézegetem a netet, videokat mindenfajta példa van ilyenekre de pont nem az ami nekem kéne, még hasonló se.

Arról van itt szó, hogy az egyik tagot a másik hatványára kell emelni, de itt bonyolítanak a kitevők mert mínusz is van. Ha csak összeadás lenne akkor minden oké lenne, de ez nagyon bezavar. Nekünk úgy tanítja a tanárunk hogy ilyenkor egyből a tört, a per jel jusson eszünkbe. Az oké, de most nem tudom mit kell vele csinálni mert a nevezőnek is van ismeretlen kitevője és még nem tudom közös alapra se hozni őket. De nem magyarázom, leírom a feladatot és jó lenne ha valaki eligazítana hogy induljak el vagy összefoglalná mit kell vele csinálni. Nem tudom hogy írjam hogy ne legyen félteérthető ezért inkább zárójelbe írom a kitevőket hogy tudjátok.

9(kitevő:2–x) • 3(kitevő:x+3) • 3(kitevő:x+2) = 27(kitevő:x–1)

Az is lehet hogy valami nagyon bonyolult dologra gondolok közbe meg egyszerűbb lenne.



2022. szept. 12. 22:13
 1/2 anonim ***** válasza:

-Mindenkit átírsz 3-as alapú hatványra.

-A 9-es alapúból (3^2)^(2-x) lesz, itt a kitevőket összeszorzod, vagyis 3^(4-2x) lesz belőle. Hasonlóan lesz a helyzet a jobb oldalon is.

-A 3-as alapú hatványok szorzása miatt a kitevőket összeadod.

-Végül pedig a szigorú monotonitásra hivatkozva egyenlővé teszed a kitevőket, és az úgy kapott egyenletet megoldod.

2022. szept. 12. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Eleve így csináltam csak az ellenőrzésnél nem jött ki elsőre, de újra átszámoltam és sikerült. De köszönöm neked is :)
2022. szept. 12. 22:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!