Mekkora a homogén elektromos mező térerőssége a kondenzátorlemezek közötti vákuumban, ha abban, a térerősség vonalakkal párhuzamos 5 cm hosszúságú szakasz két végpontja között 20 V a potenciálkülönbség ? További rész a megjegyzésekben

Mekkora munkát végez az elektromos mező, ha a 4×10^-4 C nagyságú pozitív töltést a térerősség vonalakkal párhuzamosan 10 cm-es úton elmozdítja ?
2022. szept. 21. 14:19
 1/1 anonim ***** válasza:

U=E*d (U: feszültség, E: térerősség, d: távolság). Ebből átrendezve: E=U/d= 20 V / 0,05 m = 400 V/m.

A térerősség mértékegysége kétféleképpen is felírható: V/m=N/C, vagyis volt/méter=newton/coulomb. Ezt úgy érthetjük meg, hogy maga a volt az joule/coulomb, és a joule az newton*méter, vagyis ha a voltot elosztom méterrel, akkor a számlálójában a joule-t osztom méterrel, amiből ottmarad a newton, a nevezőben meg marad a coulomb.

A feladat második részében ezzel a második verzióval érdemes gondolkozni.

W=F*s=E*Q*s= 400 N/C * 4*10^-4 C * 0,01 m = 0,0016 J. Remélem érhető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2022. okt. 19. 13:43