Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Informatikából kaptuk házinak...

Informatikából kaptuk házinak de a matek része okoz problémát. Valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés

Van egy szabályos háromszög amit oldalpárhuzamosok mentén szétdarabolok. A kérdés, hogy mi az általános szabály?


Ha minden oldalhoz 1 párhuzamost húzok akkor lesz 4 kicsi háromszög +a nagy ("kettes méret" a továbbiakban)

Ha az oldalakon 2 pontot jelölök ki és úgy vágom oldalpárhuzamosokkal akkor 9kicsi +3 kettes méretű +nagy (hármas méret)

Ha 3 pontot jelölök ki az oldalon akkor 16kicsi, 7 kettes méretű (6 felfelé és közepén egy ami lefelé néz), 3db hármas méretű és egy nagy (négyes méretű)


A következő méretnél már összezavarodtam de ott már 3 db kettes méretű lesz ami lefelé fog nézni.

Az eggyel nagyobb esetében pedig már hármas méretűből is lesz ami lefelé fog nézni.



Mi lehet erre az általános szabály?

Addig jutottam, hogy kijelolok n pontot akkor (n+1)^2 kicsi +.... +3 (n-1) méret +1 nagy ami az eredeti bontás előtt



2022. szept. 25. 15:25
 1/7 anonim ***** válasza:
83%

El nem tudom képzelni, mégis miről beszélsz. Már a legelején megakadtam. Mi az, hogy "Ha minden oldalhoz 1 párhuzamost húzok akkor lesz 4 kicsi háromszög +a nagy"


Akárhogy darabolom, nem lesz benne 4 kicsi háromszög és egy nagy.


[link]


Mi az, hogy kijelölsz az oldalakon pontokat és úgy vágod? Nem tudom értelmezni.

2022. szept. 25. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Erre nincs általános szabály, mert a feladat nem jól definiált (és #1-nek is ez a problémája).

Már az első lépésnél sem mindegy, hogy hogyan húzod be a párhuzamosokat; ha az oldalfelezőpontokon húzod át a párhuzamosokat, akkor valóban 4 kicsi háromszöget kapsz, azonban ha tetszőlegesen húzod be a párhuzamosokat, akkor legfeljebb 7 részre tudod felosztani a háromszöget (lesz 6 darab négyszög és középen 1 darab háromszög).


Ha az oldalakat egyenlő részekre osztod fel a párhuzamosakkal, akkor én a "rácspontokból" indulnék ki;


Ha jobban megnézed, akkor 3 rácspontot 3-féleképpen tudsz kiválasztani:


-A három rácspont egy háromszöget határoz meg,

-Két rácspont ugyanarra az egyenesre esik, a harmadik nem (így nem keletkezik háromszög)

-A három rácspont három különböző egyenesre esik (így sem keletkezik háromszög).


Tehát én azt a taktikát választanám, hogy megnézem, hogy hányféleképpen tudok 3 pontot kiválasztani (ehhez ki kell számolni, hogy hány pont keletkezik), majd megnézni, hogy hány esetben nem kapok a kiválasztásokkal háromszögeket, és a kettő különbségéből kapnám meg a "jó választások" számát.


Persze ehhez kellene tudni, hogy mennyire tanultatok kombinatorikát.

Valószínűnek tartom, hogy a háromszögek számosságából is ki lehet valahogy indulni, és arra valamilyen indukciót felírni, de azt én (még) nem látom.

2022. szept. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Pontos feladat : egyenlő területű kis háromszögekre bontjuk fel oldalpárhuzamos vágásokkal az egység oldalú szabályos háromszöget, akkor hány szabályos háromszöget látunk? Ne feledd, hogy több szabályos háromszög is alkot szabályos háromszöget!
2022. szept. 25. 16:41
 4/7 anonim ***** válasza:

Igen, így a feladat már teljesen korrektül van megfogalmazva.


Sajnos amire gondoltam, az nem fog sikerülni, több okból sem.


Szerintem ez a feladat bőven túlmutat az emelt szint keretein is, ez már ilyen KÖMAL-szintű feladat lehetne.

2022. szept. 25. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Valakinek van ötlete hozzá?
2022. szept. 25. 18:48
 6/7 anonim ***** válasza:

Ez a feladat egyébként hogyan kapcsolódik az informatikához?


Hátha valami olyasmit vesztek, amihez ez köthető.

2022. szept. 25. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Kombinatorikus algoritmusok. Vagy valami hasonló a neve. Szóval a kombinatorikaval kapcsolatos, matekból meg teljes indukciót ismétlünk és általában a házinak közé van a matekhoz is
2022. szept. 25. 19:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!