Határértékszámítás segítség?


Tehát a feladat:

lim x --> 4 gyök alatt x - 2 / x - 4

(csak az első x van gyök alatt)

valaki okos meg tudná oldani és leírni hogy kell kiszámolni? kösziii!!



2022. okt. 12. 22:01
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az (x-4)-et át tudjuk alakítani a nevezetes azonosság alapján (gyök(x)-2)*(gyök(x)+2) alakba, így pedig tudunk egyszerűsíteni, és ez marad:


1/((gyök(x)+2), ebben pedig már be tudjuk írni az x helyére a 4-et.


De meg lehet máshogy is oldani, például L'Hospital-szabállyal.

2022. okt. 12. 22:12
 2/7 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm!!:)

Egy másikban is tudnál segíteni? ez az utolsó.


lim x -> 5

gyök x - gyök 5 / x - 5

2022. okt. 12. 22:28
 3/7 anonim ***** válasza:
Itt is pont ugyanaz a helyzet, mint a másiknál. A végén azt kell kapnod, hogy 1/(gyök(x)+gyök(5)).
2022. okt. 12. 22:31
 4/7 A kérdező kommentje:

Ezt viszont annyira nem értem, itt hogyan kell nevezetes azonosságot használni? Le tudnád vezetni?

Bocsi a tudatlanságomért, csak már nem most érettségiztem, most meg így egyből bele az ismeretlenbe, hétfőn zh :(

2022. okt. 12. 22:44
 5/7 anonim ***** válasza:

Az azonosság (amit az #1-ben is használtam): a^2-b^2 = (a+b)*(a-b). Esetünkben a=gyök(x), b=gyök(5).


Innen tudod folytatni?

2022. okt. 12. 22:50
 6/7 A kérdező kommentje:
nem igazán :(
2022. okt. 12. 22:56
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha nem megy, akkor el kellene kezdeni ezeket az azinosságokat gyakorolni, lehetőleg kicsit normálisabb példákon.


Az x-5 esetén meg tudjuk csinálni azt az átalakítást, hogy gyök(x)^2-gyök(5)^2, ezen pedig látszik, hogy az azonosságot hogyan tudjuk használni, így kapjuk a (gyök(x)+gyök(5))*(gyök(x)-gyök(5)) alakot, tehát ezt tudjuk írni a számlálóban x-5 helyére. Ez azért jó nekünk, mert láthatóan tudunk egyszerűsíteni gyök(x)-gyök(5)-tel, és ami marad, abban már be tudjuk írni x helyére az 5-öt.


Ha ezt az átalakítást nem ismered, akkor másik lehetőség a L'Hospital-szabály használata, de gondolom ezeket a példákat azért adták fel, mert ott még nem tartotok, mivel algebrailag egyszerűbb lépésekkel is el lehet jutni a végeredményhez.

2022. okt. 13. 06:23