Fizika, 9. osztály, egyenes vonalú egyenletesen változó mozgás feladat?


A 72 km/h sebességgel haladó személyautó akkor kezd fékezni, amikor az előtte haladó teherautóhoz igen közel ér. Legalább mekkorának kell lennie a két autó közötti d távolságnak, hogy az összeütközés elkerülhető legyen, ha a személyautó fékezési lassulása 2,5m/s^2?


Hogy kellene megoldani ezt a feladatot? Odáig van meg, hogy átváltottam m/s-ba a mennyiségeket:(



2022. okt. 17. 17:35
 1/4 anonim ***** válasza:
51%
Ez így eléggé hiányos, hiszen nem tudjuk, mennyivel halad a teherautó.
2022. okt. 17. 17:45
 2/4 anonim válasza:

T=v/a=20/2.5= 8s, ennyi idő alatt áll meg. Ebből


S=v*t-(a/2)*t^2= 80m lesz a megtett út.

2022. okt. 17. 17:48
 3/4 A kérdező kommentje:

#1 igen bocsi, kimaradt: 36km/h a teherautó sebessége

jó is, hogy szólsz

2022. okt. 17. 18:14
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha a teherautó EVEM-t végez, akkor helyezzük rá a vonatkoztatási rendszert. Ekkor az a kérdés, hogy amíg a teherautóhoz képest nulla (azaz 36km/h) lesz a sebessége, mennyi utat tesz meg a teherautóhoz képest.

Tehát a kezdeti sebesség (72-36)km/h = 36km/h = x m/s, ez csökken 2,5 m/s2-tel. Ebből kiszámolható a "megállás" t ideje, majd a vátlag=x/2 szorozva t-vel adja a megtett reletív utat, ennél nagyobbnak kell lenni a 2 autó távolságának.

2022. okt. 17. 18:48