Ötösöm lesz kémiából 455. feladat. Sajnos nem jön ki az eredmény mindig csak 2,...valamennyit kapok. Segítetek egy levezetéssel?


2022. okt. 23. 22:47
 1/9 Tom Benko ***** válasza:
Muti a számítást!
2022. okt. 24. 13:06
 2/9 A kérdező kommentje:

20°Cos helységben egy nyitott főzőpohárban állni hagyunk 200cm3 18 m/m% KNO3 oldatot, aminek sűrűsége 1.118g/cm3. A tömeg állás közben 70gmal csökken. Mit tartalmaz ekkor a főzőpohár?

20°C on 100g víz 31,6g KNO3 ot old

2022. okt. 25. 04:26
 3/9 Tom Benko ***** válasza:
A te számításodat is!
2022. okt. 25. 12:13
 4/9 A kérdező kommentje:

oké akkor kezdeti oldat m1= 200cm3 X 1.118g/cm3 =223.6g

ebben van m(KNO3)=223.6 X 0.18 = 40.248g

ugye aztán 70g víz elpárolog maradt

m2= 153.6g oldat amiben m(KNO3)= 40.248g

100g vízre levezetre az jött ki hogy 35.5g só van benne

m= 35.5g-31.6g = 3.9g kivált KNO3 (pedig a megoldókulcs szerint 4.5)

m(telített oldat)= 153.6-3.9= 149.7 ami 21 m/m% pedig 24-nek kéne lennie mert ugy azt megadták hogy 31.6:131.6x100= 24 m/m%

valamiért ennél pontosabban nekem nem jön ki az eredmény

2022. okt. 25. 16:28
 5/9 Tom Benko ***** válasza:
100%
Aha, megvan a hiba. Nem 70g víz párolgott el, hanem 70g-mal csökkent az oldat tömege. Elpárolgott x g víz, valamint 70-x g só kivált. A megmaradó sómennyiség pedig a megmaradó oldatot teszi telítetté.
2022. okt. 27. 00:07
 6/9 anonim ***** válasza:
Tom Benko: a tömeg állás közben csak úgy csökkenhet, ha elpárolog az anyag egy része. Tehát 70 grammnyi anyag elpárolgott. Jól értem, hogy te azt mondod, hogy az elpárolgott 70 gramm anyag nem csak vizet tartalmazott, hanem kálium- vagy nitrátionokat is?
2022. okt. 30. 16:43
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
@6: Az oldat tömege változott. Ez nem csak az oldószer elpárolgásával, hanem az oldott anyag kiválásával is lehetséges.
2022. okt. 31. 01:11
 8/9 anonim ***** válasza:
Tom Benko: ha tényleg ez a megoldás, akkor szerintem félreérthetően fogalmazták meg ezt a feladatot ("A tömeg állás közben 70gmal csökken.") Azt lehetne hinni, hogy a főzőpohárban lévő anyagok tömegére gondoltak, nem pedig a csapadékmentes oldatra.
2022. nov. 1. 03:10
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Szerintem csak kimaradt egy e betű.
2022. nov. 1. 09:52