Ha 7 munkás 5 nap alatt 14 csomag szotyit eszik meg, akkor 10 munkás 3 nap alatt hány csomagot tud megenni?


Mi ennek a feladat megoldásának a menete? hogy hívják ezt a feladatot?

Levezetné nekem megoldássa legyütt?


2022. okt. 24. 14:21
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen típusú feladatoknál először osztogatni, aztán szorozgatni kell: itt a 14 csomagot, elosztod a 7 munkással és az 5 nappal, aztán az eredményt megszorzod a 10 munkással és a 3 nappal.

14 / 7 / 5 * 10 * 3 = 12, tehát 12 csomag szotyit tudnak nmegenni.


Valójában azt számolod ki az osztogatással, hogy 1 ember 1 nap alatt hány csomag szotyit eszik meg: 14 / 7 / 5 = 2/5.

Utána a szorozgatás már talán magától értetődő egyenes arányosság számítás: ha 1 munkás 1 nap alatt 2/5 zacskónyit eszik meg, akkor 10 munkás 10-szer annyit (20/5), 3 nap alatt meg még 3-szor annyit (60/5 = 12).

2022. okt. 24. 14:58
 2/2 krwkco ***** válasza:

"Ha 7 munkás 5 nap alatt 14 csomag szotyit eszik meg, akkor 10 munkás 3 nap alatt hány csomagot tud megenni?"

Az első evésben az evőidő 35 munkásnap. A második evésben 30 munkásnap. A második evőidő az első 6/7 része. Ezért a megevett mennyiség is az első 14 csomag 6/7 része. 12 csomag.

Egyébként nevezhetjük arányossági feladatnak. A megevett mennyiség külön-külön arányos az idővel és az evők számával.

2022. okt. 24. 15:40