Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segitene megoldani ezt...

Nagy Miklos kérdése:

Valaki segitene megoldani ezt a feladatot elkezdtem de nem siketult sajnos?

Figyelt kérdés

A logikai készletet Dienes Zoltán fejlesztette ki. Peti kiveszi a készletből a piros és a zöld köröket és négyzeteket, összesen 16 darab síkidomot. Ezen alakzatok mindegyike különbözik valamiben a többitől. Az alakzatok négy szempont alapján is két egyforma darabszámú csoportra oszthatók:


– kicsi vagy nagy,


– piros vagy zöld,


– körlap vagy négyzet,


– lyukas vagy sima.


El tudja-e Peti helyezni a 16 síkidomot egy kör mentén úgy, hogy a szomszédos alakzatok pontosan egy tulajdonságban egyezzenek meg?



2022. nov. 10. 17:47
1 2
 1/15 krwkco ***** válasza:
Én így indulnék: Az alakzatokat leírhatjuk egy-egy 4 jegyű kettes számrendszerbeli számmal...
2022. nov. 10. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 krwkco ***** válasza:
És működik. :-)
2022. nov. 10. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
ezek utan?
2022. nov. 10. 19:14
 4/15 steven95 ***** válasza:
@krwkco :D nem tudok rájönni, beelőztél
2022. nov. 10. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
hogyan kell?
2022. nov. 10. 19:28
 6/15 krwkco ***** válasza:

Felírsz egy négyjegyű számot, pl. 0000 és kiválasztod, hogy melyik számjegy maradjon állandó. A többit átváltod és a számot leírod a következő sorba.

De próbálkozni kell, hogy ne jöjjön elő kétszer ugyanaz a szám.

Egyelőre nekem is csak ilyen értelemben működik, hogy próbálkozni tudok és keresni, hogy hogyan kell ugráltatni az állandó számjegy helyét.

Az sem elképzelhetetlen, hogy valamilyen szabály megakadályozza, hogy minden számot le lehessen így generálni.

2022. nov. 10. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Sokkal egyszerűbb, hogyha az ember felrajzolja gráfként, így akkor egy minden csúcsot egyszer érintő utat (Hamilton-utat) kell keresni. Meglehet, hogy nincs ilyen út, akkor viszont azt kell megmutatni.
2022. nov. 10. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 steven95 ***** válasza:
#7 annyiban téves, hogy nem jó :D egy él mentén mozogni, csak egy tulajdonságkülönbséget ad. Igen valóban egy 4 dimenziós hiperkocka csúcsait kell felfűzni, de nem akár hogy: 3 merőléges élnyi távolságra...
2022. nov. 10. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 steven95 ***** válasza:
pl. 3 dimenzióban nem lehetséges, de a 4.-et nem látom át
2022. nov. 10. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

#8, nem igazán értelek... Annyiban nem jó, amit írtam, hogy nem Hamilton-utat, hanem Hamilton-kört keresünk (vissza kell tudni jutni a kezdőpontba). Ezt leszámítva mivel nem értesz egyet? Illetve miért hoztad fel a hiperkockát? Nem kell ennyire túlbonyolítani...

Egy egyszerű gráfot mondtam, 16 csúccsal, és két csúcsot akkor kötünk össze, hogyha a két alakzat pontosan 1 tulajdonságban tér el. Ehhez egyáltalán nem kell 4 dimenzióban gondolkodni...


Egyébként ha Karnaugh-táblába felírjuk az eseteket, akkor azt vesszük észre, hogy a lépéseket a táblán belül lóugrással el tudjuk intézni, illetve ha a Karnaugh-táblát egy gömbre vetítjük, akkor "körbe" is tudunk ugrani a lóval. Tehát az a kérdés, hogy ezen a "gömbi sakktáblán" a lóval be tudunk-e járni minden mezőt úgy, hogy minden mezőt pontosan egyszer érintünk, és még vissza is tudunk jutni a középpontba. Erre a válasz az, hogy igen.


Nekem már egyébként van megoldásom is :)

2022. nov. 10. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!