Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nemsokára mikroökonómia...

Nemsokára mikroökonómia vizsgám lesz és sajnos az ilyen típusú feladatok valahogy nem rögzültek be nekem, a jegyzeteim alapján pedig nem tudom megérteni a megoldásuk menetét. Hogyan kellene megoldani például az alábbi feladatot?

Figyelt kérdés

Egy tökéletesen versenyző vállalat teljes költsége:

TC = 6q^2 + 5q + 150. MC = 12q + 5


a) írja föl a következő függvényeket:

AC = ? AVC = ?


b) mennyit termel a fenti adatokkal jellemezhető tökéletesen versenyző vállalat, ha termékének piaci ára 365Ft? Mekkora a bevétele, a költsége és a profitja?


q= ? TR =? TC = ? profit = ?


c) Határozza meg azt az ártartományt, amelyben a vállalat veszteség esetén is termel!


? < p < ?



2019. jan. 3. 16:01
 1/2 Kacsa Tibor ***** válasza:

Nem szeretnék értékítéletet mondani feletted, mert nem ismerlek, úgyhogy félre ne érts, de ha ezek az alap feladatok nem mennek, akkor ne számíts túl sok jóra :D Persze attól függ, hogy hol lesz ez a vizsga, illetve milyen képzési szinten.


Az AC függvény a vállalat átlagköltség függvénye. Úgy kapod meg, hogy a TC (azaz a vállalat teljes költség) függvényét leosztod Q-val. Azaz AC=6q+5+150/q


Az AVC függvény a vállalat átlagos-változóköltség függvénye. Úgy kapod meg, hogy a VC (azaz a vállalat változó költség) függvényét leosztod Q-val. Ugye a teljes költség (TC) a változó (VC) illetve a fix (FC) költségek összege. A VC függvényt magát úgy tudod megadni, hogy a TC függvény azon részét veszed, melyben változó szerepel. Azaza VC= 6q^2 + 5q Ebből pedig AVC=6q+5


A tökéletesen versenyző vállalat ceteris paribus ott termel, ahol MR=MC (azaz a határbevétele megegyezik a határköltségével). Ennek az összefüggésnek van matematikai alapja, ha esetleg érdekel leírhatom majd, csak kérdezz rá.

A határköltség (MR) a tökéletesen versenyző vállalat esetében megegyezik a piaci árral. Ennek az összefüggésnek is van egyfajta közgazdasági-matematikai alapja.


Egyszóval a vállalat annyit termel, ahol MC=MR. Ebből egy másodfokú egyenlet fog kijönni, amit meg kell oldanod q-ra. A többit pedig már ki tudod számolni, ha megvan a q értéke:

TR=365*q

profit=TC-TR


Ezek egyébként egyszerű tényezők. A teljes bevételt úgy kapod meg, hogy megszorzod a termék eladott mennyiségét annak egységárával. A profitot pedig úgy, hogy a bevételből kivonod a költségeket.


A c feladat esetében tudnod kell, hogy mi az az üzemszüneti pont. Ha ábrázolod a vállalat költségfüggvényeit, akkor azt kell hogy lásd, hogy az MC átmegy mind az AC, mind pedig az AVC minimumpontján. Az AVC minimumpontja jelöli az üzemszüneti pontot. Ez az a pont, ahol a vállalat változó költségei mind megtérülnek. Itt azonban már veszteségesen termel a vállalat, mivel a fix költségeit nem képes a termékek eladásából megtéríteni. Ha a piaci ár még ennél is alacsonyabbra süllyed, akkor a vállalat már a változó költségeit sem lesz képes megtéríteni, s a termelés be kell fejeznie.

Tehát:

AVC=MC

Erre ha jól számolom az jön ki, hogy q=0. Ehhez ki kell számolni a piaci árat. Ugye a vállalat mindig a profitmaximumban termel, tehát MR=P=MC. Azaz ha megvan a q érték, akkor azt elég az MC függvénybe visszahelyettesíteni, hiszen annak értéke megegyezik a keresett árral. Ha jól számolom így hirtelen, akkor az 5. Ez lesz a piaci ár alsó határa, amely esetében a vállalat még termel .


A felső határa az AC és az MC metszéspontja lesz. Ez lesz a fedezeti pont. Itt a vállalat teljes költsége és teljes bevétele megegyezik, azaz nem termel sem profitot, sem pedig veszteséget.

AC=MC

Ezt most fejben nem számolnám ki, mert elvileg itt is másodfokú egyenletet kapsz. De a kapott q értékét ugyanúgy vissza kell csak helyettesíteni az MC függvénybe, és megkapod a feladat által kért ár-intervallum felső határát.



Remélem némileg segít amit leírtam, én a helyedben átolvasnám vizsga előtt a tanár által megadott szakirodalmat.

És habár az egyetemi tanárok ezért leszednék a fejemet, de én ajánlani szoktam egy középiskolai könyvet is, amely hihetetlenül érthető módon írja a különféle mikroökonómiai összefüggéseket.

Fazekas Ildikó:Elméleti gazdaságtan 11. osztály Mikroökonómia

2019. jan. 4. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Igen,ezek nagyon alapok :D jól írta az első


Egy gazdaságis egyetemista

2019. márc. 3. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!