Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezekhez a fizika kísérletekhez...

Ezekhez a fizika kísérletekhez mi a magyarázat?

Figyelt kérdés

Sziasztok, néhány fizika kísérlet magyarázatához kéne segíteni:


1. Teli vizespohárba gémkapcsok rakása: tapasztalat az, hogy a víz nem folyik ki rögtön a csurig megtöltött pohárból amint gémkapcsokat rakunk beléjük. Miért? Fizikai magyarázat kéne.


2. teli vizespohárba pingpong labda rakása, majd ugyanez félig megtöltött vizespohárral:a telinél a pingponglabda középen maradt, a félig megtöltöttnél kiment a pohár faláig. Miért? Fizikai magyarázat kéne.


3. pohárba víz+olaj+pezsgőtabletta: szétválik az olajtól a víz, miért csak a vízben oldódik a pezsgőtabletta? Fizikai magyarázat kéne.


4. Mi a felületi feszültség fogalma? Itt csak ez kéne, nem találtam rendes leírást róla.


5. egy vitaminos dobozt megtöltünk háromnegyedéig vízzel, majd pezsgőtablettát dobunk bele és utána rögtön megfordítjuk a dobozt. Tapasztalat: a pezygőtabletta bubijai kimentek a doboza allján (nyílásán, ami le van fordítva) Miért van ez?

Kicsit sok kérdés van, nagyon kellenének rá a rendes magyarázatok, az enyémeket nem fogadta el, légyszives segítsetek!



2022. nov. 21. 16:00
 1/1 anonim ***** válasza:

Az 5. pontban nem pontosan értem mit kell elképzelni.

A többit mind a felületi feszültség magyarázza, ezért jó lenne a jelenseget megértened.


Ha csurig töltesz egy pohár vizet, észreveheted, hogy többet is bele tudsz önteni kifolyás nélkül, mint amennyi valójában belefér. Ekkor a pohár tetején kipúposodik a víz. Azért áll így meg, mert a víz részecskéi között vonzó erő van. (kohézió) (Ez magyarázza az első pontban felvetett kérdést.)

A víz a pohár falához is hasonló módon szeret tapadni. (adhézió)

Ez megmagyarázza a pingponaglabda esetét. Ugye a labdára felhajtó erő hat, ezért mindig felfele "akar" menni. Ebből következik, hogy mindig a legmagasabb ponton úszik. Amikor a pohár csurig van, akkor ez a pont középen van, ahogy az első résznél írtam.

Amikor a pohár félig üres, akkor a víz felszínénél lévő részecskék még hozzáférnek a pohár falához, amihoz az adhézió miatt szintén szeretnek tapadni, így kicsit felmásznak a falra. A középen lévő részecskék viszont nem tudnak feljebb kapaszkodni, mert csak a szomszédaikhoz tudnak tapadni. Így logikus, hogy a vízfelszín homorú lesz. (ha jól megnézed ezt is láthatod szabad szemmel). Ekkor a labda a fal mellett van a legmagasabban.

A harmadik pontban szintén nem értem pontosan a kérdést. Hogy mi miben miért oldódik szerintem nem tartozik általános/középiskolai tárgykörbe. Ha az volt a kérdés miért válik szét a víz és az olaj, akkor arra ugyan ez a válasz: nem oldódnak egymásban, és a sűrűségük is különböző.

4:

[link]

Ebből már remélem össze tudod rakni a dolgokat.

2022. nov. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!