Hogy oldjam meg ezt a két másodfokú egyenletet MEGOLDÓKÉPLETTEL?


A megoldóképlet -b+-√b^2-4ac/2a

[link]


2022. nov. 24. 10:15
 1/8 anonim ***** válasza:
Addig kell algebrai átalakításokat végezni rajtuk, amíg nem kerülnek ax²+bx+c=0 alakba.
2022. nov. 24. 10:30
 2/8 anonim ***** válasza:
Megszorzod mind a két oldalt a nevezőkkel és voilá.
2022. nov. 24. 10:34
 3/8 anonim ***** válasza:

A másik kérdésedre is írtam hogy a photomath program levezetve megoldja.


A végén az lesz hogy x^2=25

Amiből x egyenlő 5 és -5.

2022. nov. 24. 10:42
 4/8 A kérdező kommentje:
De a photomath nem megoldóképlettel csinálja meg. Ha megszorzom mindkettőt nem tudom mit rontok el de sose jön ki jó eredmény
2022. nov. 24. 11:33
 5/8 krwkco ***** válasza:

"De a photomath nem megoldóképlettel csinálja meg. Ha megszorzom mindkettőt nem tudom mit rontok el de sose jön ki jó eredmény"


Egyszerű lépésekkel csináld. A kulcsszó a "mindkét oldalt"...

Pl.

x/(x+4)+x/(x-4)=50/9 //feltétel: x!=-4 és x!=-4

x/(x+4)+x/(x-4)=50/9 // *9

9x/(x+4)+9x/(x-4)=50 // *(x+4)

9x+9(x^2+4x)/(x-4)=50(x+4) // *(x-4)

9x^2-36x + 9x^2+36x =50*(x+4)(x-4) //rendezés

18x^2=50*x^2-800 //-18*x^2

0=32*x^2-800 //(itt rögtön kiszámolhatnád, de használjuk az általános képletet)


a=32

b=0

c=-800 Ezek mehetnek a megoldóképletbe.


Teljesen általánosan levezetve, minden rövidítés nélkül.

2022. nov. 24. 12:33
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. És a másodikba hogy kéne? Nekem -4 jön ki de 2-t ír a photomaps...
2022. nov. 24. 13:23
 7/8 krwkco ***** válasza:

2 a jó eredmény.

És ugyanúgy kell mint az elsőt. Annyit trükközhetsz, hogy először 3-x és a törtje előjelét megfordítod. És a jobb oldalt nem is kell számolni, mert a két nevezővel való szorzás után úgyis 7 lesz.

2022. nov. 24. 13:30
 8/8 anonim ***** válasza:

6: Ha a feladatmegoldás elején megteszed a szükséges kikötéseket, azaz hogy milyen x érték(ek) esetén nem értelmezhető a kifejezés, akkor a feladatmegoldás végén ki kell derülnie, hogy a –4 hamis gyök, mert ki kellett kötnöd az elején, hogy az x nem lehet se +4, se –4, különben egy vagy több nevező értéke 0 lenne, amivel meg ugye nem lehet osztani.

Ha a megoldóképletet kiszámolod plusszal is és mínusszal is, két gyököt kapsz: –4 és 2, ebből a –4 nem megoldás.

2022. nov. 24. 14:35