Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítség egy egy biosz érettsé...

Segítség egy egy biosz érettségi feladatban?

Figyelt kérdés

[link]


A 4. feladat 8. és 9. részkérdéseire a választ nem értem. Elvileg a 8:D és 9:A az. Gondolom az A és C kép akarja a vízzel teli sejteket ábrázolni, de ebben sem vagyok biztos. Valaki el tudná magyarázni légyszi?



2022. dec. 26. 22:52
 1/4 anonim ***** válasza:

Igen, az A kép ábrázolja a vízzel teli sejtet ezért az lesz a kálium-nitrát oldatban helyezett darab. A csökkenő ozmotikus nyomàs miatt az egyensúly a hidrosztatikus nyomás felé billen emiatt vízzel telítődnek a sejtek.


Hasonló a mechanizmus mint az ember esetén amikor jobbszívfél elégtelenség miatt alsó végtagi vizenyő alakul ki.


Felvizesedett sejtekről találsz képet interneten. Az segít a megkülönböztetésben.

2022. dec. 27. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Vagyis na...elírtam most nézem.


Áhh mindegy, késő van.


A lényeg, hogy jól gondolod amit írtál.

2022. dec. 27. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 sadam87 ***** válasza:
100%

"Gondolom az A és C kép akarja a vízzel teli sejteket ábrázolni, de ebben sem vagyok biztos. "

Nem. Az A és C képen a normál bőrszöveti sejtek épp plazmolizáltak, hiszen látszik, hogy a sejtmebrán elvált a setjfaltól. Ilyet KNO3 oldatba helyezve láthatunk. Viszont KNO3 oldatban (mivel erősen hipertóniás) bezáródnak a gázcserenyílások. Ezért A a 9. válasz. Desztillált vízbe rakva vízzel teltek a sejtek (turgid állapotban vannak), nem válik el a sejthátya a sejtfaltól. A gázcserenyílások pedig (jó eséllyel) kinyílnak, hiszen a zárósejtekbe áramlik a víz. Azaz: 8-D.

2022. dec. 28. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2022. dec. 28. 16:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!