Ha tudom, hogy cos fi = 0,8, akkor hogyan számolom ki legegyszerűbben, hogy mennyi tg fi?


Feladatokban mindig megadják, hogy cos fi 0,8, és így hónapokon át megtanultuk, hogy tg fi = 0,75


Mi történik, ha egyszer mondjuk cos fi = 0,5 lesz megadva, akkor hogy számítom ki tg fi-t legegyszerűbben?


2022. dec. 27. 21:33
 1/5 anonim ***** válasza:
81%

cos fi = 0,8 = 4/5

Ismersz egy olyan háromszöget, ahol az egyik befogó 4, az átfogó pedig 5?

Akkor Pitagorasz-tétellel kiszámítod, hogy a másik befogó 3, innen pedig kiszámíthatod a szinuszt (0,6) és a többi szögfüggvényt is.

cos fi = 0,5 = 1/2

Ismersz egy olyan háromszöget, ahol az egyik befogó 1, az átfogó pedig 2? Igen. Hiszen ez egy egyenlő oldalú háromszög fele. Tudod, hogy a másik befogó gyök 3 (Pitagorasz-tétel). A szinusz gyök 3 / 2, a tangens gyök 3.

Persze ez abban az esetben van így, ha ki van kötve, hogy a szögek hegyesszögek. Általánosabb esetben lehet a szinusz és a koszinusz ellenkező előjelű, a tangens pedig negatív. Vagy pedig forgásszögekről van szó, akkor egész fordulatokat lehet hozzáadni vagy kivonni.

2022. dec. 27. 21:49
 2/5 anonim ***** válasza:

sin fi = sqrt(1-cos^2 fi)


sin/cos = tg

2022. dec. 27. 21:52
 3/5 anonim ***** válasza:
Jegyezzük meg, hogy a #2-ben az sqrt kétértékű, tehát a pozitív és a negatív előjellel is kapunk megoldást.
2022. dec. 27. 22:01
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2022. dec. 27. 22:02
 5/5 anonim ***** válasza:
55%

Egyébként az első megoldás is helyes, ha a fi szög egyesszögű, kár volt lepontozni...


Sokkal egyszerűbb egyébként, hogyha a


sin(fi)^2 + cos(fi)^2 = 1


azonosságban beírod az ismert étéket, és rendezed az egyenletet. Ez azért érdekes, mert akkor nem kell pluszban fejben tartani, hogy a gyökjel előtt pluszmínusz van, mert a gyökvonás miatt ezt tudjuk.


Másik dolog még, amit tudnunk kell, hogy az ilyen feladatok olykor megadják, hogy a fi szög milyen fajtájú, ekkor tudnunk kell, hogy például hegyesszög esetén a fi szög szinusza és koszinusza egyaránt pozitív, tehát nem kell a pluszmínusszal bajlódni.

2022. dec. 27. 22:11