Mennyi az alábbi sorozat értéke?

2/(1*3) + 2/(3*5) + 2/(5*7) +...+ 2/(2021*2023)

2022. dec. 30. 22:01
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
0.66+0,13+0,057+2=3,36
2022. dec. 30. 22:33
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Egészen pontosan 1 - 1/2023, ami 2022/2023.


Ha a miértre nem sikerül rájönni, segítek még.


Azért egy támpontot adok: teleszkópikus összeg.

2022. dec. 31. 00:07
 3/5 A kérdező kommentje:
Hálásan megköszönném ha elmagyaráznád. Utána néztem a teleszkopikus összegnek és kezdem értegetni, de a magyarázat nagyon jól jönne. Előre is köszönöm
2022. dec. 31. 10:29
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha ilyen feladattal még nem találkoztál, akkor nem valószínű, hogy rájössz. Ezeknél egyébként nem véletlenül adják meg a nevezőket szorzatként, mert így kiolvasható belőlük valami szabályszerűség.


A trükk itt az, hogy mindegyik törtet fel tudod írni két másik tört különbségeként:


2/(1*3) = 1 - 1/3

2/(3*5) = 1/3 - 1/5

2/(5/7) = 1/5 - 1/7

.

.

.

2/(2021*2023) = 1/2021 - 1/2023


Tehát az eredeti összeg így írható fel:


1 - 1/3 + 1/3 - 1/5 + 1/5 - 1/7 + 1/7 - .... - 1/2021 + 1/2021 - 1/2023


Látható, hogy az első és az utolsó törtet leszámítva mindegyik szerepel negatív és pozitív előjellel is, nyilván ezek összege mindig 0 lesz. Így pedig marad 1 - 1/2023, ami felírható 2022/2023-ként.

2022. dec. 31. 12:40
 5/5 A kérdező kommentje:
Áh, értem. Hálásan köszönöm!
2022. dec. 31. 12:49