Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémiában oldatok kiszamítása?

Kémiában oldatok kiszamítása?

Figyelt kérdés

Most vettük őket, par feladatot meg tudtam oldani, de kettőnél elakadtam.


- 5 mól szobahőmérsékletű oxigén gáznak mekkora a térfogata?

- 425 g vízből és 75 g cukorból hány gramm 5%-os oldat készíthető?


nem csak a megoldasra lennek kivancsi, hanem arra is, hogy az ilyen feladatokat hogyan lehet kiszamolni.

elore is koszonom!


2023. jan. 29. 11:50
 1/2 anonim ***** válasza:

Az elsőhöz azt kell tudni, hogy standard állapotú gáz térfogata 0,02479 köbméter/mól (nem tudom, hogy nálatok ezt hova szokták kerekíteni, gondolom 0,025-re). Ezt kell csak 5-tel megszoroznod, és annyi köbméter lesz.


A másodiknál azt kell tudni, hogy tömeg% = oldott anyag/oldat * 100. Ennek megfelelően 1 gramm cukorból és 19 gramm vízből lesz 5 tömeg%-os oldatunk. Nyilván akkor tudjuk a legtöbbet csinálni, hogyha valamelyikből mindent fehasználunk;


-ha a cukrot használjuk fel, akkor 75 gramm cukorhoz 19*75=1425 gramm víz szükséges, de ennyi vizünk nincs.


-ha a vizet használjuk fel, akkor 1 gramm vízhez 1/19 gramm cukor kell, 425 gramm vízhez 425*1/19=~ 22,37 grammnyi, tehát 425+22,37=447,37 grammnyi cukoroldatot tudunk készíteni.

2023. jan. 29. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az elsőhöz általánosabb módszer (ha tényleg gázokról van szó, és nem szokatlanul nagy a hőmérséklet vagy nyomás), hogy felírjuk az ideális gáz állapotegyenletét:

p*V = n*R*T.

Itt n az anyagmennyiség, ami adott, V a keresett térfogat, p a nyomás, R az univerzális gázállandó [1] és T az (abszolút) hőmérséklet, amire utalás szerepel a szövegben.


Ez alapján a megoldás, hogy a térfogat

V = n*R*T/p.

Az alábbi linkeken helyettesítettem neked néhány lehetséges hőmérséklet- [2] és nyomásértéket. Nézd meg, hogy kémiaórán hogyan határoztátok meg a szobahőmérsékletet, és hogy milyen nyomást kell feltételezni a feladatban. Utána a linkek megfelelő részének átírásával megkaphatod, hogy milyen végeredményt adj be.

[link] WA input: (5 mol)*(gas constant)*(15 °C)/(1 atm) --> 118,2 L;

[link] WA input: (5 mol)*(gas constant)*(25 °C)/(1 bar) --> 123,9 L.


[1] [link] enwp.org/Gas_constant

[2] [link] enwp.org/Room_temperature#Definitions_in_science_and_industry


(És akkor a 12:15-ös válasz alapján megjegyzem magamnak, hogy a sztenderd állapot az 25 °C-ot és 1 bar nyomást jelent. Ezzel mindig bajban vagyok.)

2023. jan. 29. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!