Gráfelmélet kérdés?

Figyelt kérdés

Ha egy fába (körmentes összefüggő gráf) behúzok +1 élt, akkor létre jön benne egy kör, ha pedig elveszek belőle 1 élt akkor pedig a fa 2 komponensre fog szétesni.


Ez mitől van?


Ha lerajzolom akkor látom, hogy így történik, illetve tudom azt is, hogy egy fában bármely 2 csúcs között pontosan 1 út vezet, de szavakkal nem tudom a bizonyítást elmondani.

Ebben szeretnék segítséget kérni, ezt hogy lehetne bizonyítani?



2023. febr. 9. 12:08
 1/8 anonim ***** válasza:

Teljes indukcióval lehet belátni;


n=3 csúcs esetén felrajzoljuk az összes létező fát (nincs belőlük túl sok, összesen 1), és megállapítjuk, hogy az állítás igaz.


Tegyük fel, hogy n=k-ig az állítás igaz, tehát k csúcsig bezárólag AZ ÖSSZES fára igaz ez az állítás. Aztán n=k+1 esetén van egy k+1 csúcsú fánk.


Hogy keletkezik-e kör, azt úgy tudjuk megmutatni, hogy válasszuk ki valamelyik csúcsát a fának, amit össze szeretnénk kötni (ha egy csúcsot önmagával kötünk össze, akkor értelemszerűen lesz benne kör), ekkor biztosan létezik ezen két csúcson kívül a fának "levele" (egyfokú csúcsa), amit ha "letörünk", akkor egy k csúcsból álló fát kapunk, viszont a k csúcsú fák mindegyikéről tudjuk, hogy rájuk az állítás igaz, tehát bármelyik k+1 csúcsú fára is igaz lesz.


Az összefüggőség ennél egy lépéssel több; kiválasztunk egy élt, amit ki szeretnénk törölni;


-ha a kiválasztott él egy elsőfokú csúcsba fut, akkor triviális, hogy a gráf szét fog esni,

-ha a kiválasztott él "belső él", akkor a fenti gondolatmenetet követve ha letörjük egy levelét, akkor egy k csúcsú gráfra jutunk vissza, amiről az indukciós feltevés miatt tudjuk, hogy az állítás igaz lesz, tehát a k+1 csúcsúra is.

2023. febr. 9. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

egy fában bármely 2 csúcs között pontosan 1 út vezet.


Induljunk ki ebből, és először vegyük azt a részt hogy elveszünk egy élt. Találomra választunk egy élt, ennek két csúcsa legyen A és B. Definíció szerint minden két csúcs között pontosan 1 út vezet, és ez az él összeköti őket, emiatt ez az él az az 1 út, máshogy nem tudunk Aból Bbe eljutni. Na ha elvesszük ezt az élt, akkor már egy út sem lesz A és B között tehát a gráf szétesett minimum két komponensre. Ezután be kell még bizonyítani hogy pontosan két részre esett szét de az már könnyű.


Amikor hozzáadunk egy élt, akkor induljunk ki ugyanezen logika mentén. Választunk két csúcsot amik nincsenek összekötve, legyenek C és D. Ekkor ezek között definíció alapján pontosan 1 út vezet. No ha behúzzuk az összekötő élt, akkor az előző út még mindig megmarad hiszen élt nem vettünk el, viszont létrejön egy új út az új él mentén. És mivel C és D között két különböző út is vezet, emiatt létrejött egy kör.

2023. febr. 9. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha hozzáveszünk egy élt, akkor annak két végpontja között két út lesz, ezek uniója kört ad.


Ha elveszünk egy élt, akkor annak két végpontja között megszűnik az eddig meglevő egyetlen út, így megszűnik az összefüggőség, a gráf két komponensre bomlik.

2023. febr. 9. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Szerintetek így is jó a bizonyítás?



Ha egy G gráfba behúzok egy élt akkor megkapom a G+e gráfot és ez a 2 eset közül pontosan 1 fog igaz lenni:

1. eset:

Ha egy komponensen belül húzok be élt, akkor az egy kört fog létrehozni, mivel egy komponensen önmagában összefüggő, tehát benne bármely 2 csúcs között vezet út, és ha az útnak a 2 végpontját összekötöm, akkor kör jön létre, így az él behúzása kört hoz létre ha azt egy összefüggő komponensen belül húztam be. De ennek az élnek a behúzása nem növeli a komponensek számát, mivel egy komponensen belül húztam be élt, tehát ezzen az élen keresztül nem fog út vezetni egy másik komponensbe sem, így a komponensek száma ugyan annyi marad egy ilyen él behúzása után.


2.eset:

Ha 2 különböző komponens közé húzok be élt, akkor az csökkenti a komponensek számát, mivel a 2 komponens összeolvad, bármely csúcsból bármelyik másikba eltudok majd jutni. Ez az él viszont kört nem hoz létre, mivel ha volna kör a behúzott élen keresztül a gráfban, akkor a körből elhagyva a behúzott élt egy utat kapnék, de a 2 pont között pedig nincs út, mivel azok különböző komponensben vannak.


Az éltörlési lemma ugyanez, csak a fordítottja:

Ha egy élt elhagyok egy G gráfból, megkapom (G-e)-t és 2 dolog történhet:

1. eset:

Ha egy komponensen belül törlök ki egy élt: G-nek és G-e-nek ugyanannyi komponense lesz, de G-e-nek kevesebb kör


2.eset:

Ha két komponens közötti élt törlök ki: G-nek és G-e-nek ugyanannyi köre lesz, de G-e-nek 1-el több komponense lesz


Vagyis ha egy fából 1 élt kitörlök akkor az a fa szétesik 2 komponensre, azaz egy 2 komponensű erdő keletkezik.


Ez azért igaz mert:

Ha egy fából kitörlök egy élt akkor az éltörlési lemmában az 1. eset (a körök száma csökken) az nem valósulhat meg, hisz egy fában 0 kör volt és ennek a száma nem tud csökkeni, tehát ha éltörlést hajtok végre egy fán, akkor mindig a 2. eset valósul meg (azaz ugyanannyi kör marad, de az új gráfnak 1-el több komponense lesz), vagyis mivel a fa az egy összefüggő (1 komponensű gráf) így ha kitörlök belőle egy élt ami növeli a komponensek számát, akkor egy 2 komponensű gráfot fogok kapni



Egy fában bármely 2 csúcs között pontosan 1 út vezet.


Ez azért van, mert:

Egy fában bármely u és v csúcs között létezik út, hiszen a fa az egy összefüggő gráf, tehát bármely u és v csúcs között 1 út biztosan létezik.

Viszont 1-nél több út nem létezik 2 csúcs között, mivel ha létezne 2 út, akkor az azt jelentené, hogy volna 2db uv útunk, és akkor volna olyan él ami az egyik uv úton rajta lenne, a másik uv úton meg nincsen rajta. Tehát lenne a gráfban akkor egy olyan „e” él ami rajta volna az egyik uv úton, de nem volna rajta a másik uv úton.

Ha ezt az „e” élt kitörölném a fából, akkor ebben az esetben a fa 2 komponensre esne szét és az e él 2 végpontja külön komponensbe kerülne. Azonban ez nem történik meg, mert az „e” egyik végpontjából vezet él az „u”-ba, az „u”-ból pedig vezet út a „v”-be, a "v"-ből meg vezet út az „e” él-nek a másik végpontjába. Tehát az „e” él 2 végpontja még sem kerül 2 különböző komponensbe, azaz az „e” él törlésével a gráfom összefüggő marad, nem esik szét 2 komponensre, pedig ha egy fából törlünk 1 élt az 2 komponensre esik szét, ez ellentmondás.


Egy fába ha behúzok egy élt, akkor pontosan 1 kör fog keletkezni


Ez azért igaz, mert:

Ha van egy gráfom és ebbe behúzok egy „e” élt, akkor az olyan körök amik az „e” behúzásával jellenek meg, azok úgy fognak kinézni, hogy az „e” él meg egy út ami összeköti az „e” él 2 végpontját. És akárhogy veszek 2 pontot a fában (mondjuk az „e” él 2 végpontját), pontosan 1 út köti össze őket, ezért amikor az „e” élt behúzom, akkor pontosan 1 kört fogok létrehozni, mert egy útnak össze fogom kötni a 2 végpontját ezzel a behúzott új "e" éllel.



Mit gondoltok, így jó lehet?

2023. febr. 12. 16:54
 5/8 anonim ***** válasza:
Agyúval verébre. Nézted a #3-t?
2023. febr. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Igen, de félek, hogy még abba is belekérdeznek.


"Ha hozzáveszünk egy élt, akkor annak két végpontja között két út lesz, ezek uniója kört ad."


pl.: Miért lesz két végpont közöttkét út, vagy miért ad ezeknek uniója kört

2023. febr. 12. 18:55
 7/8 anonim ***** válasza:
Azért, mert egy út már volt a két pont között, és a két pontot összekötő él most körré zárja az utat.
2023. febr. 12. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A második állítás nem igaz, ha az izolált csúcsot ugye nem vesszük összefüggőnek. De épp annak is vehetjük, nézőpont kérdése. Ugye ez akkor lép fel, ha levelet hagyunk el.


Most tegyük fel a nemtriviális esetet, tekintsünk egy n pontú fát, és hagyjuk egy el egy olyan élét, mely nem leveléből indul ki.


1.) A kapott gráf nem összefüggő.


A fának egy ekvivalens definíciója az, hogy olyan összefüggő, körmentes gráf, melyben bármely csúcsból bármely csúcsba egy és csak egy út vezet. Mármost ez igaz arra a két pontra is, melyet az elhagyott él összekötött. Tehát azt a két csúcsot, melyet az él összekötött, már nem köt össze út, ezért a kapott gráf nem összefüggő.


2.) A kapott gráf két komponensre esik szét.


1 komponensű nem lehet a kapott gráf, mert az pontosan azt jelenti, hogy az él elhagyásával kapott gráf összefüggő. Kettőnél több komponensre sem eshet szét a gráf, mert az eredeti gráf összefüggősége miatt vezetne a többi komponensbe út, és így több élt kellene elhagynunk, hogy több komponensre essen szét a fa.


Talán ez a legegyszerűbb. Általános jótanács: a fáknak minél több ekvivalens definícióját jó ismerni. Van belőlük jó sok, és mindegyik mást világít meg. Itt pl. egy ekvivalens definícióval lerendeztem pár sorban azt, amit más egy litániával tudott. Abszolút nem rosszabb a litánia, csak a saját munkádat könnyíted, ha használod ezeket. :)

2023. febr. 13. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!