Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az mit jelent, hogy a sorrend...

Az mit jelent, hogy a sorrend számít, illetve az, hogy a sorrend nem számít?

Figyelt kérdés

Azt olvastam, hogy variációnál és permutációnál a sorrend számít, míg kombinációnál nem számít a sorrend.


Ez azt jelentené, ha mondjuk van 3 különböző színem: piros, kék, zöld


Akkor variáció és permutáció esetén a:

piros, zöld

zöld, piros


ezek 2 különböző esetnek számítanak, mind a 2 esetet megszámoljuk.


Míg kombináció esetén amikor nem számít a sorrend akkor:

piros, zöld

zöld, piros


A kettő ugyanaz, és csak 1x számoljuk meg, tehát csak az számít, hogy az elem szerepel, az nem, hogy hányadikként. Pl. lottó húzásnál csak a kihúzott számok érdekelnek, az nem, hogy melyiket húzták elsőnek, másodiknak, stbb..


Ezt jelentené, hogy a sorrend számít/nem számít vagy pedig mást?


2023. febr. 17. 11:32
 1/10 anonim ***** válasza:

Igen, pont ezt jelenti.


Viszont ha valószínűséget számolsz, akkor bizonyos esetekben nem mindegy, hogy a sorrendiséget figyelembe veszed-e vagy sem, emiatt érdemes meggondolni, hogy melyikkel kapod a jó eredményt.

2023. febr. 17. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Na ezt vegyük át, mert látom, nem igazán érted a dolgot.

Először is kezdjük a permutációval, azon belül is az ismétlés nélkülivel: n db különböző elem sorbarendezéseinek a számát jelenti, ez egy rendezett n-es, minden elem PONTOSAN EGYSZER szerepel a sorbarendezésben. Nyilván számít a sorrend, hiszen különböző sorrendek számát akarjuk megkapni, akkor nem mindegy, hogy piros; zöld vagy zöld; piros. Képlete: Pn = n!

Ismétléses esetben az n db elem egy multihalmazból kerül ki, sorbarendezzük őket úgy, hogy minden elem PONTOSAN ANNYISZOR SZEREPEL, AMENNYI A MULTIPLICITÁSA a multihalmazban. A sorrend itt is számít, de az azonos elemeket nem különböztetjük meg, így az ő sorrendjeik nem számítanak az összesbe. Képlete: Pn ^(k1;...;ks) = n!/(k1!*...*ks!), ahol k1;...;ks az azonos elemek darabszáma.

Variáció esetén nem a permutációnál értelmezett sorbarendezés történik, hanem kiválasztás, de a sorrend szintén számít, azaz nem feltétlenül az összes elemet akarom sorbarendezni. n elemből k db elemet választok ki, ahol k értéke legfeljebb n lehet. n db elem k-adosztályú ismétlés nélküli variációján olyan rendezett k-ast értünk, amelyben minden elem LEGFELJEBB EGYSZER szerepel. Ezek száma: Vn ^k = n!/(n-k)!

Ismétléses variáció esetén hasonló a helyzet, azonban a rendezett k-as elemei közt egy adott elem többször is szerepelhet. Számuk: Vn^k(ism) =n^k

Kombinációk esetén nem számít a sorrend, itt is kiválasztás történik, de nem vagyunk tekintettel a kiválasztás sorrendjére, csak a "végeredményre", azaz részhalmazokat tekintünk.

n elem k-adosztályú ismétlés nélküli kombinációján egy k-elemű részhalmazt értünk, amelyben minden elem LEGFELJEBB EGYSZER szerepelhet. Számuk: Cn^k = n!/(k!*(n-k)!). Ugyanis, ha azt gondolnánk, hogy számít a sorrend, akkor ismétlés nélküli variáció lenne : Vn ^k = n!/(n-k)!, de minden egyes rendezett k-as relációban áll egy olyan k-assal, amelyben ugyanazon elemek szerepelnek, esetleg más sorrendben. Így ezek ekvivalenciaosztályokat alkotnak, k elem pedig k! féleképpen rendezhető sorba, azaz: Cn^k = n!/(k!*(n-k)!). Ez tulajdonképpen az "n alatt a k" binomiális formula.

Ismétléses kombináció esetén sem számít a sorrend, egy n elemű halmaz k elemű multirészhalmazait vizsgáljuk. Azaz, az elemek többször is választhatók. Cn^k(ism) = "n+k-1 alatt a k".

2023. febr. 17. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a részletes választ.

Olyan kérdésem lenne még, hogy a kombináció száma ugye n!/(k!*(n-k)!), ami nem más mint (n alatt k)


Ez az (n alatt k) egy másik elnevezés, vagy ennek is van jelentősége, jelent-e valamit? Vagy csak rövidítés miatt létezik ez a jelölés?

2023. febr. 17. 13:35
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem másik jelölés, hanem ez van kibontva. Binomiális tétel megvan?
2023. febr. 17. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

A binomiális tételről csak ennyit tudok:


(a+b)^n = (n alatt 0)*a^(n-0)*b^0 + (n alatt 1)*a^(n-1)*b^1 + ... (n alatt n)*a^0*b^n


azaz szumma (i = 0-tól n-ig) a^(n-i)*b^i


Igazából érteni nem annyira értem, hogy mik ezek az (n alatt ..) dolgok, csak azt tudom, hogy az "a" az mindig az (n-..)-adik hatványon van, a "b" pedig a ".."-adik hatványon és ez (n alatt 0)-tól egész (n alatt n)-ig megy

2023. febr. 17. 13:57
 6/10 A kérdező kommentje:

A szummát elírtam az elvielg így van:


szumma (i = 0-tól n-ig): (n alatt i)*a^(n-i)*b^i

2023. febr. 17. 14:01
 7/10 anonim ***** válasza:
Hanyadikos vagy?
2023. febr. 17. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
3. félév, egyetemista. Viszont ez egy első féléves tárgy amiből szóbeli van, az egyik tétel a kombinatórika, és sajnos a tárgy már 2x nem sikerült.
2023. febr. 17. 14:24
 9/10 A kérdező kommentje:

Azt olvastam, hogy ez az "n alatt k", ez azt jelenti, hogy n elem közül k-t hány féle képpen tudok kiválasztani, ha a sorrend nem számít.

És binomiális együtthatóknak nevezzük az (a+b)^n azonosságban az a és a b előtti számokat/együtthatókat.

Pl.: (a+b)^2 = 1*a^2 + 2*ab + 1*b^2, itt a binomiális együttható 1, 2 és 1, az n = 2 és a k az 0-tól 2-ig megy.

És így ezt meg lehetne csinálni (a+b)^3, (a+b)^4, stbb..-ig, ha ezeket pedig ábrázolnánk akkor megkapnánk a Pascal háromszöget.

2023. febr. 17. 16:14
 10/10 anonim ***** válasza:

Fura, hogy nem megy a vizsga, pedig jól érted a dolgokat.


A #4 fordítva ül a lovon, ugyanis az (n alatt a k) jelölés azért lett bevezetve, hogy ne kelljen mindenhova az n!/(k!*(n-k)!) törtet mindenhova odaírni.


A binomiális tételnél kapott együtthatók valóban a Pascal-háromszög számai. Emiatt, de más miatt is a Pascal-háromszög számai felírhatóak binomiális alakban, ehhez fontos azt tudni, hogy a sorokat és a sorokban a számokat nem 1-től, hanem 0-tól kezdve sorszámozzuk, ennek megfelelően a számok:


(0 alatt a 0)

(1 alatt a 0) (1 alatt az 1)

(2 alatt a 0) (2 alatt az 1) (2 alatt a 2)

(3 alatt a 0) (3 alatt az 1) (3 alatt a 2) (3 alatt a 3)

Stb.

2023. febr. 17. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!