Analitikai kémia számolási feladat?


Kaptunk két feladatot, amit próbáltam többször is kiszámolni, de nem akar kijönni a helyes eredmény.


1. Feladat:


A kálium-tiocianát nedvszívó (higroszkópos). A vegyszerből 3,3850 g-ot mérünk le, és 100,0 cm3 törzsoldatot készítünk belőle. Az oldat 20,00 cm3-ét 100,0 cm3-re hígítjuk, és ezzel titrálunk meg 10,00 cm3 0,1052 mol/dm3-es AgNO3-oldatot. A fogyás 15,30 cm3. Hány tömegszázalék KSCN-t tartalmaz a vegyszer? Mr(KSCN) = 97,18


Elvileg itt a helyes megoldás 30,57%. Én itt valahogy 98% körüli értéket kapok állandóan.


2. Feladat:


Hány mg NaCl-ot tartalmaz annak a mintának az 1,000 cm3-e, amelynek 20,00 cm3-es részleteire átlagosan 8,730 cm3 0,1000 mol/dm3 töménységű ezüst-nitrát mérőoldat fogy! Mr(NaCl) = 58,44


Itt a helyes válasz 2,551 mg, de nekem 116,88 mg jön ki mindig.


A segítséget előre is köszönöm!



#feladat #kémia #számolás #analitikai kémiaq
2023. febr. 19. 10:51
 1/7 anonim ***** válasza:

2. feladat


NaCl és AgNO3 1:1 arányba reagál egymással


n = c * V = 8,73 cm3 * 0,1 mol/dm3 = 0,873 mmol AgNO3, de mivel 1:1 arányba reagálnak ezért 0,873 mmol az NaCl is.


m = M * n = 58,44 g/mol * 0,873 mmol = 51,02 mg NaCl, de a feladat szövegéből kiderül, hogy 20-ad annyi kell csak tehát 51,02 mg / 20 = 2,551 mg.



1. feladat


Vagy rossz írtad le a feladatot, vagy rosszul adták meg a megoldást, de a 30,57% nekem se jön ki. Alapból az is furcsa a feladatban, hogy azt írja hogy a KSCN higroszkopos, de ennyi vizet kétlem, hogy felszívan. Nekem is hasonló megoldás jön ki mint neked.


KSCN és AgNO3 1:1 arányba reagál egymással


n = c * V = 10,00 cm3 * 0,1052 mol/dm3 = 1,052 mmol, de mivel 1:1 arányba reagálnak ezért 1,052 mmol KSCN fogyott el.


15,3 cm3 1,052 mmol KSCN volt, 100 cm3 1,052 mmol * 100 cm3 / 15,3 cm3 = 6,876 mmol.


Az oldatot felhígították, itt nem változik a benne lévő anyagmennyiség.


Az oldatból kivettek az ötödét, tehát 5-ször annyi volt 6,876 * 5 = 34,38 mmol


m = M * n = 97,18 g/mol * 34,38 mmol = 3341 mg = 3,341 g.


3,341 g / 3,385 g * 100 = 98,7%.

2023. febr. 19. 13:45
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ. A feladatokat egy az egyben kimásoltam a pdf-ből.
2023. febr. 19. 19:37
 3/7 anonim ***** válasza:
Akkor szerintem elírták, de ha mégis én tévedek és megtudod hogy mit csináltam rosszul akkor légyszi írd majd meg nekem
2023. febr. 19. 19:50
 4/7 A kérdező kommentje:
Mindenképp. Most nézem, hogy nem váltottad át a cm3-t dm3-vé. Vagy ez nem probléma?
2023. febr. 19. 19:52
 5/7 anonim ***** válasza:
Az nem probléma, akkor nagyságrendi problémák lennének.
2023. febr. 19. 20:57
 6/7 A kérdező kommentje:
Szia, ma rákérdeztem az első feladatra. Azt a választ kaptam, hogy előfordulhat hogy hibás megoldást adtak meg, így valószínűleg jó volt a számolásunk. KÖszi mégegyszer a gyors választ :)
2023. febr. 20. 19:03
 7/7 anonim ***** válasza:
Király, akkor megnyugodtam, hogy nem én voltam a béna 😄
2023. febr. 20. 19:05