Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy sífelvonónak percenként...

Egy sífelvonónak percenként 1,2 tonna tömegű utast kell felvontatnia az 500 méter szintkülönbségű lejtőn. Mekkora a felvonó motorjának teljesítménye, ha a szerkezet hatásfoka 70%?

Figyelt kérdés
A megoldást előre is nagyon köszönöm! Kiszámolni nem kell, azt megcsinálom én, csak a gondolatmenetben lenne szükségem egy kis segítségre.

2023. febr. 19. 12:48
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha Δt idő alatt m tömeget kell Δh magassággal feljebb vinnie, akkor a Δt idő alatt végzett munkája a gravitációs erő ellenében

ΔW = m*g*Δh.

Ugye még a súrlódás ellen végez munkát, de azt általában a hatásfokba számoljuk, a hasznos munka az, amit a gravitáció ellen végez. (Hivatkozhatunk a definíciós, W = F*Δs összefüggésre is, F a súlyerő, ami a gravitáció leküzdéséhez kell, Δs = Δh az ezzel párhuzamos irányban történt elmozdulás.)


Ebből a hasznos teljesítménye

Phaszn = ΔW/Δt,

az összes teljesítménye pedig

P = Phaszn/η = …

Tessék szépen helyettesíteni előbb Phaszn helyére, utána ΔW helyére, és akkor már csak a számokat kell beírni. η-val ugye a hatásfokot jelöltem, minden adott.

2023. febr. 19. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2023. febr. 19. 13:21
 3/5 A kérdező kommentje:
142,85KW az reális?
2023. febr. 19. 13:27
 4/5 anonim ***** válasza:
Nekem 140,142 kW ≈ 140 kW.
2023. febr. 19. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Akkor jól számoltam, köszönöm! (Az eltérés ott van, hogy nekünk a gravitációs gyorsulásnál elég 10m/s^2el számolni, nem kell 9,81-el)
2023. febr. 19. 13:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!