Egy valóságos áramgenerátort leterhelünk 100Ω-os ellenállással, ekkor rajta 20V feszültség jelenik meg. Üresjárásban 36V feszültség mérhető a pólusokon. Mekkora a generátor forrásárama és belső ellenállása?

Egy valóságos áramgenerátort leterhelünk 100Ω-os ellenállással, ekkor rajta 20V feszültség jelenik meg. Üresjárásban 36V feszültség mérhető a pólusokon. Mekkora a generátor forrásárama és belső ellenállása?

2023. febr. 20. 11:33
 1/7 anonim ***** válasza:
33%

Nem írtad meg, hogy hol tartasz. Így, magam választotta kiindulástól számolok.


Például, felírható az a képlet, hogy Uk = U0 * Rt / (Rb+Rt)

Uk: terhelő ellenállásos kapocsfeszültség Volt mértékegységben (20)

U0: üresjárati forrásfeszültég Volt mértékegységben (36)

Rb: belsőellenállás Ω mértékegységben (Rb)

Rt: külső terhelő ellenállás Ω mértékegységben (100).


Az egyenletből Rb = (Rt*U0/Uk) – Rt

Az értékek behelyettesítése után: Rb = 80 Ω.


Az elleállásokon átfolyó áramerősség: 36 / (80+100) = 0,2 Amper.


Stimmel is, mert az Rt ellenálláson 100*0,2 = 20 V feszültség esik.

2023. febr. 20. 14:59
 2/7 anonim ***** válasza:
1: Áramgenerátor és nem feszültség generátor szerepel a kérdésben. Te feszültség generátort számoltál.
2023. febr. 20. 15:33
 3/7 anonim ***** válasza:
58%
Eez ma a második áramgenerátoros kérdés, ahol a válaszadó nem is ért az áramgenerátorhoz.
2023. febr. 20. 17:24
 4/7 anonim ***** válasza:

Rt=100 Ω, U1=20 V, U0=36 V.

A 20 V feszültség a párhuzamosan kapcsolt belső ellenálláson és terhelő ellenálláson esik az áramgenerátor forrásáramának hatására:

I0·Rb·Rt/(Rb+Rt)=U1

Üresjárásban a forrásáram teljes egészében a belső ellenálláson folyik:

U0=I0·Rb

Ez két egyenlet két ismeretlennel (I0 és Rb). Például az elsőt osztva a másodikkal:

Rt/(Rb+Rt)=U1/U0

U0·Rt=U1·Rb+U1·Rt

Rb=Rt(U0−U1)/U1=100·(36−20)/20=80 Ω

A forrásáram pedig a második egyenletből:

I0=U0/Rb=36/80=0,45 A

2023. febr. 20. 23:55
 5/7 anonim ***** válasza:
0%

3

„Eez ma a második áramgenerátoros kérdés, ahol a válaszadó nem is ért az áramgenerátorhoz.”

Pontosítsuk, a válaszadók egy része nem ért az áramgenerátorhoz.

https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__egyeb-..

2, 9, 10 jó választ adott, mégis az eszetlen baromságokat írókat pontozták fel.

2023. febr. 21. 00:00
 6/7 anonim ***** válasza:

4-es vagyok, itt van egy áramkör szimulátorban:

Terhelve:

[link]

Üresjárásban:

[link]

2023. febr. 21. 00:10
 7/7 anonim ***** válasza:
0%

5 alighanem új szemüveget kell csináltatnod.

"az eszetlen baromságokat írókat pontozták fel"?

Egy fenét pontozták fel őket. Lepontozták, vagy nem pontozták őket.

2023. febr. 21. 22:05