Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Külön vagy egybe, esetleg...

Külön vagy egybe, esetleg kötőjellel?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni abban, hogy az alábbi szót miért nem kell kötőjellel írni?


nyelvjárástörténet + i= nyelvjárástörténeti

De én a szabályzatban azt olvastam, hogy az -i képzőt is bele kell számolni szótagszámláláskor. Nem úgy lenne a helyes, hogy nyelvjárás-történeti?


Válaszaitokat előre is köszönöm!



2023. febr. 20. 11:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
A helyesírási szabályzat jelenlegi, 12. kiadása épp ezen változtatott: az -i képzőt eszerint már nem kell beleszámolni a szótagszámba.
2023. febr. 20. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Hú, köszönöm, akkor ezt mindenképpen meg kell jegyeznem!
2023. febr. 20. 12:54
 3/11 A kérdező kommentje:
Annyi kerdésem lenne még, hogy az írás + jel + használat + -i= írásjel-használati miért nem írásjelhasználati, ha nem számoljuk az -i-t?
2023. febr. 20. 12:59
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Az "írásjelhasználati" is egybeírandó, nem kötőjellel, hiszen az "írásjelhasználat" is egybeírandó.
2023. febr. 20. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
A helyes-e így nevű oldal kötőjellel írja, azért nem értem, hogy miért.
2023. febr. 20. 13:17
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

A kettőnél több szóból alakult /úgynevezett többszörös összetételű/ szavakat hat szótagig egybeírjuk.


A nyelvjárástörténet és az írásjelhasználat hat szótag, ezért ezeket egybeírjuk.


[link] 139. pont

2023. febr. 20. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Elnézést, ez lemaradt.


nyelvjárástörténeti


írásjelhasználati


Szótagszámon az összetett szó jel és rag nélküli alakjának szótagszámát értjük

2023. febr. 20. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

[link]


Ha ide beírod, hogy írásjel használati, akkor azt adja ki, hogy írásjel-használati.


A szabályt én is megtaláltam, tudom, de a fenti miatt nem értem, hogy miért így írja.

2023. febr. 20. 15:08
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

8: A beírtakat itt ugye egy gép értelmezi. Ha rosszul, mert rosszul van a szoftver megírva, akkor hibás eredményt ad. Itt ez történik.

Ha beírod, hogy "írásjel használat", akkor kiírja helyesen, hogy egybe kell írni. Innentől fogva nem lehet helyes a kötőjelezett -i képzős változata.

2023. febr. 20. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
24%

Megtaláltam.

A képző beleszámít a szótagszámba, míg a ragok és a jelek nem.

Az -i egy képző, a melléknév képzője.

Ezek szerint a szótagszám meghaladja a hatot, így kötőjellel írjuk.

2023. febr. 20. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!