Számítsad ki, hogy 368 g etanol elégetésekor, mekkora térfogatú normál-állapotú szén-dioxid keletkezik! Valaki tud segíteni pls?


2023. febr. 22. 19:07
 1/6 anonim ***** válasza:
64%

CH3CH2OH + 3 O2 -> 2 CO2 + 3 H2O


M = m / n -> n = m / M = 368 g / 46,07 g/mol = 7,9878 mol etanol


Tehát 368 g etanol 7,9878 mol


egyesített gáztörvény: p * V = n * R * T -> V = n * R * T / p


Mivel normál állapotról van szó ezért T = 0 °C = 273,15 K és p = 1 atm = 101325 Pa


V = 7,9878 mol * 8,314 J/(mol*K) * 273,15 K / 101325 Pa = 0,179 m3


0,179 m3 normál állapotú CO2 keletkezik.

2023. febr. 22. 21:04
 2/6 steven95 ***** válasza:

etanol= etán hidroxilcsoporttal = C2H5OH

égés: +O2

termék:(kimondatlanul tökéletes égés): CO2 + H2O


Tehát a fentiekkből megvan a reakció egyenlet, rendezni kell.

Rendezés után kijön hogy x mol C2H5OH elégetésével y mol CO2 keletkezik.


Moláris tömeget (mólonkénti tömegegység, általában gramm) kiszámolod az etanolnak. Abból meg van hogy 368g etanol z mol. És egyenes arányossággal,ha x mol-hoz y mol, akkor z mol-hoz w mol CO2.


A normál állapot nyomás és hőmérséklet körülményt ír le. Ez egy adat hogy ilyenkor a gázok 1 molja mekkora térfogatú. Ez a moláris térfogat (Vm)(..a molonkénti térgogat mol/dm3 szokásos mértékegysége) A gáz milyenségétől (anyagjellemzőjétől) független adat, ugyan akkor bármely gáz esetén. Ezt ki kell nézni valahonnan(tankönyv/függvénytábla).

v=Vm*w a válasz.

2023. febr. 22. 21:07
 3/6 steven95 ***** válasza:
100%
#1 sietősen lehagyott egy 2-es szorzót, mert nem az etenol mol-jával számolunk, hanem az abból a molnyiból 2-szer több molnyi keletkezésű CO2-vel.
2023. febr. 22. 21:13
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Uhh tényleg, azt elfelejtettem. Helyesen:


CH3CH2OH + 3 O2 -> 2 CO2 + 3 H2O


M = m / n -> n = m / M = 368 g / 46,07 g/mol = 7,9878 mol etanol


De 2-szer annyi CO2 keletkezik tehát 7,9878 mol * 2 = 15,9756 mol


egyesített gáztörvény: p * V = n * R * T -> V = n * R * T / p


Mivel normál állapotról van szó ezért T = 0 °C = 273,15 K és p = 1 atm = 101325 Pa


V = 15,9756 mol * 8,314 J/(mol*K) * 273,15 K / 101325 Pa = 0,358 m3


0,358 m3 normál állapotú CO2 keletkezik.

2023. febr. 22. 22:06
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg nagyon bocsi amiért elfelejtettem a 2-es szorzót, ember vagyok tehát néha hibázok.
2023. febr. 22. 22:07
 6/6 A kérdező kommentje:
Királyak vagytok! Köszönöm szépen!
2023. febr. 23. 10:47