Integrálás és potenciál, mit rontottam el?


A térerősséget tudjuk, az: E = (A*r^2)/(4*ε)


A potenciál pedig ez:

U = - ∫ E*dr


Ezt egy 'R' sugarú gömbön kell integrálni, hogy mi a potenciál a gömbön belül és kívül.


Tehát elvileg az integrálás határait kellene jól megválasztani.

Szerintem ha a gömbön belül vagyok rá kíváncsi, akkor 0-tól R-ig kellene


De ekkor nekem ez jön ki a gömbön belüli potenciálra, ha leintegrálom a térerősséget és behelyettesítek:


U = -(A*R^3)/(12*ε)


Viszont a megoldókulcsban ez van:

U = (A/12*ε)*(4*R^3-r^3)


Mit rontok el? Rosszul integrálnám le, rosszak az integrálási határok, vagy pedig teljesen más a probléma?

A térerősség az biztos jó, mivel a megoldókulcsban is ez jött ki az E térerősségre, tehát azt kellene leintegrálni.


2023. márc. 25. 11:26
 1/7 dq ***** válasza:

> Ezt egy 'R' sugarú gömbön kell integrálni, hogy mi a potenciál a gömbön belül és kívül.


> Tehát elvileg az integrálás határait kellene jól megválasztani.


> Szerintem ha a gömbön belül vagyok rá kíváncsi, akkor 0-tól R-ig kellene


Gondolom a kérdés az, hogy hol mekkora a potenciál. r távolságra a középponttól mekkora. Ennek megfelelően nem 0-tól integrálsz, hanem r-től. És a válaszodban is szerepelni fog r.

2023. márc. 25. 17:15
 2/7 A kérdező kommentje:

Ha r-től R-ig integrálom, akkor


U = A/(12*ε)*(R^3-r^3) lesz


A megoldókulcsban viszont


U = A/(12*ε)*(4*R^3-r^3) van.


Azt nem tudom, hogy az R^3 elé hogy kerül oda az a 4-es.

2023. márc. 25. 17:25
 3/7 dq ***** válasza:

Hát R szorzója attól függ, hogy hol 0 a potenciál. A megoldókulcsos képlet szerint a potenciál

: 4R^3 - r^3 = 0,

: r = 4^1/3 R

esetén 0.


De ha például a potenciál az origóban 0, akkor a megoldás

: U = A/(12*ε)*(-r^3),

ha meg R-en 0, akkor

: U = A/(12*ε)*(R^3-r^3).


Simán lehet hogy ez egy nyomdahiba a megoldókulcsban, vagy az is, hogy a feladatból derül ki, hogy miért annyi, amennyi.

2023. márc. 25. 17:39
 4/7 A kérdező kommentje:

Szerintem meg van a hiba.

A térerősséggel lesz a gond, abból is 2-nek kellene lenni, egy a gömbön belül és egy a gömbön kívül.

2023. márc. 25. 17:55
 5/7 A kérdező kommentje:

Egyedül az integrálási határokat nem teljesen értem. Mert elvileg a Q töltés kiszámításánal a kis gömbhéjak dQ töltését kell integrálni 0-tól r-ig, ha gömbön belül vagyok rá kíváncsi. Kívül pedig 0-tól R-ig.

Ez nem értem miért van így.

2023. márc. 25. 18:36
 6/7 dq ***** válasza:

Amúgy az oldal nem egy gumikacsa. Ha csak beszélni akarsz, használj ilyet [link]


Ha problémád van, kérdezd meg, lehetőleg úgy, hogy érthető legyen.

2023. márc. 25. 21:50
 7/7 dq ***** válasza:

Ha ez a másik kérdés is a tied:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..


Akkor az van, amit mondtam #3-ban: integrálási határok egyáltalán nincsenek, meg van adva hogy hol 0 a potenciál, és aszerint kell belőni a konstans tagot, vagyis az R-es tag szorzóját.


Konkrétan ha a térerősség az origótól R távolságra E, és a potenciál a végtelenben 0, akkor a potenciál a gömb felszínén E*R.


A megoldókulcsos válasz szerint a potenciál a gömb felszínén


: U = (A/12*ε)*(4*R^3-R^3) = A/3*ε*R^3,


ami tényleg E*R, vagyis a megoldókulcs helyes. És igen, valóban két térerősség van, belül az amit írtál, kívül meg 1/R^2-es. De nem ez a gond, hanem hogy határozottan akarsz integrálni hasraütött határokkal.


A potenciál a gömbön kívül : [link]

a potenciál a gömbön belül meg abból az E(r)-ből jön, amit levezettél.

2023. márc. 27. 18:52