Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Megoldana valaki egy bonyolult...

Megoldana valaki egy bonyolultabb "kamataos kamat" matek kérdést?

Figyelt kérdés

A kérdésnek köze van a babaváró hitelhez, de igazából csak a kérdés elméleti megoldása érdekel, egyszerűsítve.

A kérdés az, hogy 10 millió forintból mennyi pénzt kell betenni a bankba évi a, 5 vagy b, 10%-os éves kamatra, hogy a hitel törlesztését _pontosan fedezze_.

A hitelről azt kell tudni, hogy 3 évig nem kell fizetni, utána 20 évig egyenlő részletekben, de kamatmentes.

Tehát a hitel is és bankba betett pénz is 23 év múlva fogyjon el.

Felteszem, hogy ez elég bonyolult feladat, lehet kell hozzá valami script.. de az is lehet hogy nem. további egyszerűsítés is megengedett. Nem tudom érdemes-e/szükséges-e a kamatozásokat havi bontásba nézni, vagy elég évesen..

Nyílván a banki kamat is egy egyszerűsítés, hogy tervezzünk 23 évig állandó kamatlábat.

no, valaki?


2023. márc. 29. 16:06
 1/4 A kérdező kommentje:

közben rájöttem, hogy egyszerűbben is megközelíthető a kérdés, mint gondoltam.

Az 5%-os verziónál maradva, azt kell megtudni, hogy mennyi pénznek az 5%-os kamatra vonatkoztatott "törlesztője" (mert a számításhoz tekinthetjük mindkettőt hitelnek) egyenlő 10 milliónak a 0%-os törlesztőjével. A törlesztő egyébként 10 millió /240 hónap ~41670 ft

Ez persze akkor áll, ha egy időben kezdődik a kamatozás, a bankba tett pénznek van három extra éve, szóval nőni fog 1,05^3-os szórzóval.


Szóval igazából a kérdés csak annyi, hogy mekkora tőke fog havi 41670 ft-os kamatozni, hogy 20 év után elfogyjon (ami ekvivalens azzal, hogy mekkora hitelnek a törlesztője 41670 ft 5%-os állandó kamatra). ezt a számot elosztva 1,05^3-al kapom meg a végső értéket, amit kerestem.

2023. márc. 29. 16:18
 2/4 anonim ***** válasza:

Na akkor: Egyrészt a pénz idő értékével is számolni kell (ami most 1MFt az 5 év múlva nem 1MFt hanem kevesebb), másrészt nem kell script szimpla kamatos kamattal kiszámolható. Íme: Hiteltőke: 10MFt , fizetési periódus (t):240 alkalom (12*20), tehát a törlesztő részleted: 41667 Ft/hó, kérdésed valójában: Mennyi pénzt használhatsz fel hogy a maradék befektetésével fedezd a hitelt: 5% os kamatnál: ugye a cél 10Mft hisz csak tőke törlesztés van: x: befektetett összeg, t: 20 év r:5% ->x*(1+r)^t=10Mft -> x*1.05^20=10Mft ->x*2.65=10MFt ->x=3,775,585Ft ha a kamat fizetés évente történik és 5% os a kapott kamat

10% nál ugyan ez csak 1.05 helyett 1.1 ->1,486,437 Ft

AZONBAN: ebben nincs benne a pénz idő értéke (az hogy lekötés helyett vállalhatnál kockázatot a pénzeddel és befektethetnéd stb.) a másik pedig, hogy a babaváró hitelt elengedik 3 gyerek után, 2 után 30%-át engedik el és egy gyerek után kamat mentes ha az első 5 évben jön meg. Na már most a probléma az, hogy NINCS ismétlem nincs a piacon jelenleg olyan befektetés ami stabilan évente 5% kamatot fizetne neked (pláne nem 1-2 millióra) 10% ra meg pláne nincs, bárki is ajánl ilyet hazudik/hülye/átakar verni (idealis /realis kb 2.5% max) vagy extrém kockázatos befektetésről van szó. Két lehetőséged van ha mindenképp felakarod venni a hitelt és jól akarsz gazdálkodni a pénzeddel. 1: csak és kizárólag akkor vedd fel ha készen állsz anyagilag a következő 20 évben 50 ezer forintot kifizetni (úgy hogy a felvett hitelből semmid nem marad) vagy ha terveztek 3 gyermeket, 2:Vállalkozásba akarod fektetni de akkor is úgy kell hozzá állnod anyagilag hogy elégeted a pénzt ha tévedsz jó ha igazad van akkor sincs baj mert számítottál rá. Remélem segítettem! Ja és zárólag: Ha nem csinálsz gyereket 5 éven belül olyan kamatot raknak rá mintha személyi hitelt vennél föl ami jelenleg egyenlő a fejbe lövéssel.

2023. márc. 29. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Kihagytad a számításból, hogy a befektetett pénz tőkéje folyamatosan csökken, ahogy törlesztődik be 3 év után a hitelbe.


És tényleg csak elméleti kérdés, minthogy nagyon elméleti a átlagos 5% kamat még akkor is ha jelenleg 16% kapható.

Gyakorlatilag annyi a kérdés, hogy 5% állandó kamatot feltételezve a következő 23 évre mennyi a 10 millióból a tényleges ajándék MOST.-ha ilyesfajta befektetésbe tudnád/akarnád tenni.

És persze ez bonyolítható, hogy mi van 2 gyerek esetén ami mondjuk két évre rá születik. 3. gyerek egyszerű, az ott és akkor ajándék 10 millió.

Én csak sejtem, és nem számoltam, hogy egy gyerek esetén a 10 millióból kb 3,5-4 az ajándék (megintcsak: ha irreálisan feltételezzük az 5% kamatot), két gyerek esetén, ahol csak 5 év múlva kell elkezdeni fizetni és csak 7 milliót már, ott pedig 7,5 millió körül lehet. De ez csak tipp

2023. márc. 29. 18:07
 4/4 A kérdező kommentje:

Na jó, közben sikerült találnom egy kalkulátort, amivel egyszerű volt megválaszolnom a saját kérdésem:

[link]


ebből az jött ki, hogy 6,31 millió az, ami 5%-os kamatra kb 41500 törlesztőt hoz ki húsz évre.

ebből továbbaz jön, hogy 5,45 milliót kell a bankba tenni (3 évvel korábban), hogy pontosan fedezze a 10 milliós babavárót-ha feltételezünk egy állandó 5% os kamatot.


azaz 4,55 millió az "ajándék". 10% kamatnál 6,27 millió. 3%-nál 3,52 millió.

2023. márc. 29. 18:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!