Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan határozzuk meg hogy...

Hogyan határozzuk meg hogy meddig lehet oxidálni erős oxidálószerrel?

Figyelt kérdés
Szóval lenne itt például S2O3 2- és azt BR2-vel kéne oxidálni, ami ugye egy erős oxidálószer, de azt honnan lehet tudni, hogy hatig oxidálja a ként és SO4 2- lesz belőle? Szóval mi alapján határozzuk meg hogy mivé változik és mennyi lesz az új oxidációs szám?

2023. márc. 30. 19:01
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem értek a kémiához de kiváncsi vagyok Chat GPT válasza kielégit-e:


Az oxidálószerrel (pl. Br2) történő oxidáció reakció egyik fontos szempontja az, hogy milyen oxidációs állapotban van a kiindulási anyag (S2O3 2-). Az oxidálószer oxidáló hatására az S2O3 2- redukálódik, vagyis elektronokat vesz fel. Az S2O3 2- oxidációs számát az oxidáció előtt és után ismernünk kell, hogy meghatározzuk, milyen anyagok lesznek jelen a reakcióban.


Az S2O3 2- oxidációs száma a kiindulási anyagban +2, mivel a kén atomok mindegyikén -2 oxidációs állapotban vannak, míg a kéntartalmú anionban összesen 2- töltés van. Az oxidációs számok azonban megváltoznak az oxidáció során.


A Br2 oxidálószer oxidáló hatása a következő lehet:

Br2 + 2 e- -> 2 Br-


Az S2O3 2- azonban többféleképpen is oxidálható, és a végtermék függ az oxidáció folyamatától és az oxidálószer mennyiségétől is. Az S2O3 2- a Br2 hatására az alábbi reakciók egyikén keresztül oxidálódhat:


2 S2O3 2- + Br2 + 2 H2O -> 3 SO4 2- + 2 Br- + 4 H+

Ebben az esetben az S2O3 2- oxidációs száma +2-ről +6-ra változik, mivel a kén atomok mindegyikén +6-os oxidációs állapotban vannak a SO4 2- ionban.


S2O3 2- + Br2 -> S4O6 2- + 2 Br-

Ebben az esetben az S2O3 2- oxidációs száma +2-ről +3-ra változik, mivel a kén atomok mindegyikén +3-as oxidációs állapotban vannak a S4O6 2- ionban.


A reakció egyik változata szerint tehát az S2O3 2- az SO4 2- és a Br- ionokkal reagál, és a kén oxidációs száma +2-ről +6-ra változik. Az S2O3 2- tehát oxidálódik, és az SO4 2- és Br- ionok keletkeznek. A reakció végeredményeként az S2O3 2- teljesen eltűnik, és az SO4 2- és Br- ionok keletkeznek.


Az oxidáció során azonban az oxidálószer redukálódik, vagyis elektronokat vesz fel. A Br2 oxidációs száma 0 volt a kiindulási anyagban,

2023. márc. 30. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Én is még csak most tanulom a redoxi reakciókat, de szerintem elég katyvasz amit a chatgpt írt..

Nem az S2O3 2- oxidációs száma +2, hanem az ionban lévő kénnek az ox. száma. (Az ion oxidációs száma annyi, amennyi a töltése, tehát itt -2.)

A második egyenletnél pedig az S4O6 2- ionban a kén oxidációs száma nem +3, hanem +2.5 és ott az egyenlet rendezése se jó.

Illetve a kérdést igazából meg se válaszolta. (Pedig az engem is érdekelne, mert az termékek felírásával mindig bajban vagyok.)

2023. márc. 30. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Igen a chatgpt eltért a tárgytól vagy a kérdés lett rosszul felrakva.

Én azt mondom hogy a kénnek az utolsó s2,p4 héján 6 elektron van, oxidálás hatására meg leadja mindet, mivel erős oxidálószer. Megválik a p4 elektronoktól és az s2 elektronoktól (-6) és ezért a kén maga +6-os lesz, ezért már helyt áll a SO4-2 ben szóval S+6 O(-2)x4 az 6-8 és megkapjuk az eredő töltést a -2-őt, ez az én elméletem.

2023. márc. 31. 10:49

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!