Ez miért mínusz és nem pozitív?


f(x)=(1-x)1/2

f'(x)=?

gondolatmenetem:

f'(x)=1/2*(1-x)^1/2-2/2

f'(x)=1/2*(1-x)^-1/2

f'(x)=1/2*1/(1-x)^1/2 ami egyszerűsítve 1/2*(1-x)^1/2

De megoldásban ez van:-(1/2*(1-x)^1/2)

Hogy került oda a mínusz?



2023. márc. 30. 23:23
 1/7 A kérdező kommentje:
Megoldásom: [link]
2023. márc. 30. 23:27
 2/7 A kérdező kommentje:

Feladat helyes megoldása:

[link]

2023. márc. 30. 23:27
 3/7 anonim ***** válasza:
Hatvány deriválásánál a belső függvény (1–x) deriváltjával is szorozni kell, ami ugye épp –1.
2023. márc. 31. 07:12
 4/7 anonim ***** válasza:
0%

Tanuld meg rendesen leírni a feladatokat!

f(x)=(1-x)

2023. márc. 31. 08:01
 5/7 anonim ***** válasza:
77%

f(x)=(1-x)^(1/2)

f'(x)=(1/2)*(1-x)^(1/2-1)*(-1)

...

2023. márc. 31. 08:03
 6/7 anonim ***** válasza:

Másik megoldás; ki tudsz emelni a függvényből (-1)-et;


= -(x-1)^(1/2), és ha ezt deriválod úgy, ahogy az elején, akkor megkapod azt, amit a megoldásban látsz (mondjuk itt is azért, mert a belső függvény deriváltja 1 lesz).


Egyébként pedig a láncszabály miatt lesz az, ami, amit már korábban írtak.

2023. márc. 31. 11:18
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget
2023. ápr. 4. 17:57