Integralas? Itt mit csinálok rosszul?


x^n integrálja miért (x^(n+1))/(n+1)+C

n=\=1


Ez jön ki:


((n+1)*x^n*(n+1)-x*(x^n))/(n+1)^2


(((n+1)^2-x)*x^n)/(n+1)^2


Sehogy nem sikerül x^n alakra hoznom a kifejezést.

Talán azért mert “n” csak egy konstans, es nen kell vele különösebben foglalkozni?


2023. ápr. 10. 22:58
 1/6 anonim ***** válasza:
Igen, n csak egy konstans. De ha a hányadosfüggvény deriválási szabályával deriválod, akkor is ki kell jönnie az x^n-nek.
2023. ápr. 10. 23:27
 2/6 anonim ***** válasza:

Itt az a fontos, hogy 1/n+1 egy konstans faktor, nem pedig egy függvény. De az se baj, ha akként tekintesz rá, mert a konstans függvények deriváltja (és kiderül, hogy csak azoké) azonosan nulla.


Ha x^{n+1}/(n+1)-et deriváljuk eszerint, akkor azt kapjuk, hogy:


[(n+1)^2*x^n-0]/(n+1)^2=x^n.


Tehát akár csak egy konstans faktorként tekintünk arra az 1/n+1-re, akár konstansfüggvényként, a két szemlélet teljesen összhangban van.

2023. ápr. 11. 01:54
 3/6 A kérdező kommentje:

Második válaszoló.


Ez hogy jött ki:?

[(n+1)^2*x^n-0]/(n+1)^2=x^n.


(n+1)^2*x^n eddig oke.

Viszont utána (n+1)’*x^(n+1).

(n+1)’=1+0=1. Tehát 1*x^(n+1).

2023. ápr. 11. 11:16
 4/6 anonim ***** válasza:

Kérdező, ez hogy jött ki?


(n+1)’=1+0=1


Nem n szerint deriválsz...

2023. ápr. 11. 11:19
 5/6 A kérdező kommentje:

(f+g)’=f’+g’.


Tehát n’+1’.


De akkor “n” re konstans kent tekintünk itt is?

Mert azt írtátok hogy a hányados derivalasi szabállyal is kijön a megoldás.

2023. ápr. 11. 11:22
 6/6 anonim ***** válasza:

Természetesen konstansként tekintünk.


Például ha a x^3/3 függvényt akarod deriválni, ott sem mondod azt, hogy a 3 valami függvény. A képletben n egy RÖGZÍTETT SZÁM, vagyis konstans (ami nem lehet (-1).)


Amikor majd tanulod a többváltozós függvények drriválását, ott is az lesz, hogy valamelyik változó szerint deriválunk, akkor a másikat konstansnak tekinjük. Például ha az x^2+sin(y) függvényt deriválod x szerint, akkor 2x lesz az eredmémy, ha pedig y szerint, akkor cos(y).

2023. ápr. 11. 12:23