Valaki nem segítene ebben a bizonyításban?

2022/2023>(1/2+1/3+...+1/2023)/(1+1/2+1/3+1/2022)

2023. ápr. 17. 09:27
 1/5 A kérdező kommentje:

Bocsi elírtam.

2022/2023>(1/2+1/3+...+1/2023)/(1+1/2+1/3+...+1/2022)

2023. ápr. 17. 09:31
 2/5 anonim ***** válasza:

Ó, ez de aranyos kis példácska. :D


Ugye egy törtet növelek, ha a számlálóját növelem, a nevezőjét meg csökkentem. :) Tehát


(1/2+1/3+...+1/2023)/(1+1/2+1/3+...+1/2022)<


<(1/2+1/2+...+1/2)/(1/2023+1/2023+...+1/2023)=(2022/2)/(2/2023)=2022/2023


Tehát az számlálóban levő összegre adtam egy nagyon durva felső becslést úgy, hogy minden tagot kicseréltem az összegben fellépő legnagyobb 1/2-re. A nevezőre pedig úgy adtam egy nagyon durva alsó becslést, hogy minden tagot kicseréltem a minden tagnál kisebb 1/2023-ra, így végül a számláló nőtt, a nevező csökkent, végeredményben a tört nőtt és pontosan a bizonyítandót kaptuk.


Ez egy cuki feladat, borzalmas napom volt, de ez megmosolyogtatott. :)

2023. ápr. 17. 17:44
 3/5 anonim ***** válasza:

Helyesen:

<(1/2+1/2+...+1/2)/(1/2023+1/2023+...+1/2023)=(2022/2)/(2022/2023)=?

2023. ápr. 17. 18:01
 4/5 anonim ***** válasza:

Hopp, pöttyet elírtam, nem minden tagot kell lecserélni, egyszerűen


2/2023<1+1/2+1/3+...+1/2022.


Teljesen igazad van, és kérdező, elnézést kérek. Ezzel a módosítással viszont jó a bizonyítás.

2023. ápr. 17. 18:10
 5/5 anonim ***** válasza:

Átalakítjuk a bizonyítandó állítást.

2022/2023>(1/2+1/3+...+1/2023)/(1+1/2+1/3+...+1/2022)

"Keresztbe szorzás:"

2022(1+1/2+1/3+...+1/2022)>2023(1/2+1/3+...+1/2022+1/2023)

2022+2022/2+2022/3+...+2022/2022>2023/2+2023/3+...+2023/2022+2023/2023

Az azonos nevezőjű tagokat összevonjuk:

2022>1/2+1/3+...+1/2022+1

2021>1/2+1/3+...+1/2022

Ezt kell igazolni.

Jöhet a #2 ötlete:

1/2+1/3+...+1/2022<1/2+1/2+...+1/2=2021/2<2021

2023. ápr. 17. 18:24