Kérhetnék egy kis segítséget?

200 kg mészkőből hány kg égetett mész állítható elő?
2023. ápr. 24. 21:15
 1/1 anonim ***** válasza:

A mészkő=CaCO3, ami hevítés során elbomlik és égetett mész=CaO keletkezik.

Ennek egyenlete: CaCO3=CaO+CO2

Kiszámolod a moláris tömegeket: M(CaCO3)=100 g/mol, M(CaO)=56 g/mol

A 200 kg-t a moláris tömeg segítségével átváltod anyagmannyiségre (n=m/M képlet alapján): 200/100=2 kmol

A felírt egyenletből látszik (sztöchiometria), hogy 1 mol CaCO3-ból 1 mol CaO képződik, tehát 2 kmol mészkőből 2 kmol égetett mész képződik.

Most már csak át kell váltani az anyagmennyiséget tömegre a moláris tömeg segítségével (m=n×M képlet alapján): m=2×56=112 kg

Tehát 112 kg égetett mész keletkezik.

(A kg-ot át lehetett volna váltani grammra és akkor mólok jönnek ki, de felesleges olyan nagy számokkal számolni, mert a választ is kg-ban kell megadni.)

2023. ápr. 24. 22:48