Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A köetetkető mű,miért számít...

A köetetkető mű,miért számít versnek?

Figyelt kérdés

Matt(Imre Ábris)


Sakktáblás falu a miénk, mondja anyám.

Nem rossz gyerek, habár azt se tudná milyen színű az anyja szeme, ha nem vertem volna a fejébe hét évesen.

Fehéren kel a nap és feketén megy le, ez az én rendem. Milyen színű a ház teteje, kérdezi Ági néni. Firkás rajzot kap pedagógus napon.

Hazaviszem, az utat nézi, lépdel a pocsolyák közt.

Mindenről ugyanaz a kérdés, nem tudom. Apámat összeszedjük a Bástyából. A pultnál megérintem a hátát. Összerezzen. A huszár végül kardélre hányja. Lesöpri a leütött bábukat az asztalról. Kutyák harapnak saját farkukba az utcán. Sétálunk, nevetnek. Nem értem őket. Fehér arc és fekete kéz. Ütik a királynőt. Bújik a bokorba,

csak az arcomat ne lássa.

Ahogy haladunk hazafelé innen. a dombtetőről látni az utak hálózatát. Lelépni a tábláról. Elénk tárul a falu testének erezete. Összezárja a dobozt


2023. ápr. 29. 16:35
 1/4 A kérdező kommentje:
Következő mű miért számít vernek?***
2023. ápr. 29. 16:58
 2/4 A kérdező kommentje:
versnek********
2023. ápr. 29. 16:58
 3/4 anonim ***** válasza:
68%

vers (főnév I.)

Irodalom: Szépen hangzó írás, amely fontos gondolatokat, érzéseket ad át és ébreszt a hallgatóban. Sorainak ritmusa és a sorvégek hangzása rendszerint hasonlít egymáshoz rím. Ez segít az olvasó figyelmének irányításában.

2023. ápr. 29. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A verset elsősorban az különbözteti meg a prózától, hogy a sorai közt összefüggés van. Klasszikusan ezek nagyon szoros összefüggések, nagyon erős hangtani, zenei összefüggések, azonban a modern irodalomban ez a szoros kötelék már lehet lényegesen lazább is, mint ahogy az általad hozott példában is látszik. De figyeld meg, azért vannak észrevehető sorösszefüggések:


-Ahol nem mondatvég van a sorvégen, ott 1 kivétellel soráthajlás (enjambement) van,


- az írás tisztességesen gondolati egységekre tagolódik, minden "blokk" egy-egy gondolatot visz végig, és van egy szembetűnő, már-már ordító "blokk", egy különálló mondattöredék: "csak az arcomat ne lássa".


- nagyon szépen kirajzolódik az, hogy ez prózavers, mert a bevezetés-tárgyalás-befejezés felosztás teljesen illik rá: első két blokk: bevezető, 3-6. blokk: tárgyalás, utolsó blokk: befejezés.


- ami a lírára nagyon jellemző: nem történik semmi. Még azok a versek is, amikben úgy érezzük, történik valami, ha jobban megnézzük, nem történik semmi, hanem a költő nyelvi eszközökkel éri el azt, hogy az olvasó mozgalmasnak érezze a művet.

2023. máj. 1. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!