Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egérszőr genetika feladat?

Egérszőr genetika feladat?

Figyelt kérdés

[link]


V. feladat 2. kérdésére a válasz az, hogy a mindkét szülő AS A.


Ezt nem értem miért van így, valaki el tudná magyarázni ezt az öröklődést, és honnan lehet rájönni?



2023. máj. 1. 18:26
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha a sárga egér ASa lenne, akkor a sárga egerek kereszteződéséből sárgák mellett fekete egerek születnének. Azt pedig nem írta a feladat, hogy többféle genotípusú sárga egér lehet.
2023. máj. 1. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az előző választ kiegésztem:

A sárgák bizotsan nem homozigóták, hiszen egymás között keresztezve őket lettek agutik is. Így az AS A kizárt.

A sárga szín miatt AS allélnak lennie kell a genotípusban, a másik allélnál pedig a három lehetőségből kettőt kizártunk.


Ráadásull a 2:1-es hasadási arány azt is mutatja, hogy nem "normál" öröklésmenet van, mert akkor 3:1 arányban hasadnának az utódok fenotípusai. Valószínű, hogy az As A S letális aléllkombináció. Erre kérdez rá a 3. kérdésben.

2023. máj. 2. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"A tenyésztők gyakorlatból régen tudták, hogy két egyszínű egér keresztezéséből sosem születik aguti, két aguti keresztezéséből aguti és egyszínű egerek is születhetnek. Az egyszínű és az aguti tulajdonságot egy gén két allélja határozza meg."


Ebből az következik, hogy az egyszínűség lesz a recesszív tulajdonság az aguti pedig a domináns. (Ha az egyszínű lenne a domináns akkor két egyszínű szülőnek lehetnének aguti utódai, de a szöveg szerint ez soha sem történik meg.)


"Egy aguti és egy egyszínű fekete egér keresztezéséből aguti és fekete egerek születtek, 1:1 arányban."


Az utódok fenotípusában akkor lesz 1:1-es arány domináns-recesszív öröklés esetén, ha a domináns fenotípusú szülő heterozigóta volt. Az utódok az egyszínű szülőtől mindig a recesszív allélt kapják, a másik szülőtől pedig 50%-os valószínűséggel a dominánsat, 50%-os valószínűséggel a recesszívet.

(Tehát az aguti szülő Aa, az egyszínű szülő aa, az aguti utód Aa, az egyszínű utód aa.)


"A sárgákat homozigóta agutival keresztezve sárga és aguti utódok születnek, 1:1 arányban."


Ebből arra lehet következtetni, hogy a sárga tulajdonság domináns az agutihoz képest. Ha az aguti lenne domináns, akkor homozigóta aguti szülőnek nem születhetne sárga fenotípusú utóda. Az 1:1 arány arra enged következtetni, hogy a sárga szülő heterozigóta volt ebben a keresztezésben. (Mivel a sárga domináns az agutihoz képest, homozigóta sárgának nem lehetne aguti utóda).


"Sárga egerek egymás közötti keresztezéséből mindig sárga és aguti utódok születnek, 2:1 arányban."


Ha két sárgának mindig lesz aguti utóda, akkor a sárgák csak heterozigóták lehetnek. Ha lennének köztük homozigóták, akkor léteznie kellene olyan alomnak is, ahol csak sárga utódok vannak, de ilyen a szöveg szerint nincs. Ha heterozigótákat keresztezel, akkor az utódok 1/4-e homozigóta domináns, 2/4-e heterozigóta, 1/4-e pedig homozigóta recesszív genotípusú, ami 3/4 domináns és 1/4 recesszív fenotípusú utódot jelent. Ha 3:1-hez arány helyett 2:1-hez arányt látsz, arra az a magyarázat, hogy az egyik homozigóta genotípus (jelen esetben a domináns, azaz a sárga) nem születik meg, ez a genotípus letális.


A 2. kérdésre azért az a válasz, hogy mindkét szülő AS/A, mert AS/AS felnőtt egér nem létezik, mert ez a genotípus letális.

2023. máj. 2. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!