“50 gramm ecetet 20%-osról 10%-osra szeretnënk felhigitani. Hany gramm vizet öntsünk hozza? “ Ezt hogyan kell megoldani valaki le tudja nekem írni a megoldást és a számolás menetét is.

2023. jún. 16. 11:51
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

50*0,2=(50+x)*0,1

10=5+0,1x

5=0,1x

50=x

2023. jún. 16. 12:09
 2/4 anonim ***** válasza:
53%

Először nézzük meg, hány gramm oldott anyagunk van; az 50 gramm 20%-a 10, tehát 10 gramm tiszta ecetünk van.


Tegyük fel, hogy x gramm vizet öntünk az oldathoz, ekkor az oldott anyag mennyisége marad 10 gramm, a teljes oldat 50+x gramm tömegű lesz. A tömeg%-ot az oldottanyag/oldat * 100 képletel tudjuk számolni, vagyis ezt kapjuk:


10/(50+x) * 100


Azt szeretnénk, hogyha ennek az eredménye 10 lenne, tehát egyenlővé tesszük:


10/(x+50) * 100 = 10


És ezt az egyenletet megoldjuk.


Az első válasz mögött rejlő gondolatmenet az, hogy az egyenlet két oldalán az oldott anyag mennyisége szerepel (a bal oldalon az eredeti oldaté, a jobb oldalon a higítás utánié), és mivel az oldott anyag mennyisége nem változik, ezért ezek egyenlőek.

2023. jún. 16. 12:34
 3/4 krwkco ***** válasza:
100%

Vagy röviden:

- 50 gramm 20%-os ecetoldatban 10g ecet van

- 10g ecethez 9-szer annyi, vagyis 90g vizet kell hozzáadni, hogy 10%-os legyen

- 40g víz már van az oldatban. Hiányzik 50g.

2023. jún. 16. 22:04
 4/4 krwkco ***** válasza:

"50*0,2=(50+x)*0,1"

Így van, ahogy 1-es mondja. Ez az ecetmegmaradás törvénye egyenletben felírva. :-)

2023. jún. 16. 22:07