Egri csillagok! Segítetek?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Van pár kérdés amire nem tudom a választ. Kit küldött el Dobó dervis béghez az ötödik részben? Miért? Mi lett az üzenetközvetítő sorsa?

2023. szept. 1. 17:22
 1/5 anonim ***** válasza:
71%

Itt a könyv szövege online, meg tudod a megfelelö részeket keresni és utána nézni a válasznak:

[link]

2023. szept. 1. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
35%
Rossz a kategória és ez nem kérdés, hanem kérés.
2023. szept. 1. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm az elsőnek
2023. szept. 1. 17:52
 4/5 anonim ***** válasza:
17%

Válasz az első kérdésre: "Dobó végre a térdére csapott, megszólalt:


- Hát még ma éjjel megtudhatjuk; hogy igaz-e vagy nem a török szava.


Odaszólt a palota előtt járó őrnek:


- Miska. Eredj a tömlöcbe. Vezesd ide azt a kurdot, akit a patakban fogtak az emberek.


Az ablakon Baloghné szólott ki:


- Kapitány uram, a hosszú mentéjét...


Mert csak dolmány volt Dobón, szürke szarvasbőr dolmány, s az éji levegő ugyancsak hideges volt.


- Köszönöm - felelte Dobó. - Mindjárt aludni megyek. Pető hogy van?


- Félrebeszél és nyöszörög.


- Ki fog virrasztani mellette?


- A Kocsis Gáspár feleségét hívattam be. De amíg el nem csendesül, magam is virrasztok.


- Nincs ok rá - felelte Dobó. - Láttam a sebet. Be fog gyógyulni. Nyugodjon le kegyelmed!


Az őr kocogott oda a kurddal.


- Vedd le róla a láncot! - mondta neki Dobó.


A kurd a kezét a mellén keresztbe téve, mély meghajlással várakozott.


- Hallod-e, pogány - mondotta Dobó.


Gergely tolmácsolt minden mondatot.


- Ismered Dervis béget?


- Ismerem.


- Milyen formájú ember?


- Félszemű. Dervisruhában jár, de alatta páncélt visel.


- Az, az. Hová való vagy te?


- Bitliszbe, uram.


- Él anyád?


- Él, uram.


- Családod?


- Két gyermekem van.


És sírva fakadt.


Dobó folytatta:


- Kibocsátalak a várból, de egy megbízásomat kell híven teljesítened.


- Rabszolgád vagyok, uram, holtomig.


- Elmégy Dervis béghez. Annál a bégnél egy kis rab fiú van. Megmondod a bégnek, hogy ha azt a kisfiút holnap reggel idehozza a patakra nyíló kapuhoz, ahol te rabul estél, megkapja érte, amit kíván. Fehér kendővel jöjjetek.


- Értem, uram.


- Egy ember kimegy a kapun tőlünk a fiúért, és magával viszi a bég talizmánját. Te pedig elvezeted a bégtől a fiút, és átadod a mi emberünknek. De meg kell esküdnöd, hogy amit kívánunk, megteszed.


- Megesküszöm, uram - felelte a kurd."



Válasz a második kérdésre:


"Azon a napon más levelet is kapott Dobó. Egy parasztember hozta. A kezében fehérlő levélről látszott, hogy török küldi.


Az volt Ali pasának a negyedik követe.


A várbeliek már tudták, hogy Dobó kurtán bánik el a török postásaival, hát hadd fogadja a piacon. Az embert odaállították.


Az esték hűvösek voltak, s a pihenő katonák ott a piacon tüzeltek. Szalonnát pirítottak, s egy-egy pohár vizes bort ittak reá.


- Jobb lesz, ha elégeti kend, mielőtt a kapitány úr meglátná - szólt jószívűen egy vitéz. - Istenuccse ebül jár kend!


- Hogy eegetneem el - felelte az ember -, nem az enyeem.


- De az ellenségtől hozza kend.


- Attaól hozom, aki küedte.


- Felakasztik kendet.


- Engem?


- Kendet ám. Egy hadnagyunkat is felakasztatta a kapitány úr. Az pedig úr volt ám, nemesember, nem afféle zsírós paraszt, mint kend.


Az akasztófa még ott állt a piacon. A katona rámutatott:


- Ahun a: ott az akasztófa is még.


Az ember megszeppent. Egyszerre kiverte az izzadság. Körülvakarta a fejét. Belenyúlt a tarisznyájába.


Akkor robogott oda Dobó.


- Mi az? - kérdezte. - Ki ez az ember? Mit akar?


A paraszt a szűre alá tolta a tarisznyáját.


- Kovács Esvány vagyok, csókolom a kezeejt - felelte a süvegét zavartan forgatva.


- Mi akar kend?


- Een? De semmit.


- Hát akkor minek jött be?


- Hát... Csak éppen bejöttem, hogy mondok, mit csinaalnak ebbe a veszedelembe?


- Kend levelet hozott!


- De nem een. Nem hoztam een egy csepp levelet se.


S hogy erre Dobó szinte átszegezte a tekintetével, a homlokát törülgetve ismételte:


- Istenuccse nem hoztam!


- Motozzátok meg!


Az ember sápadtan engedett. A tarisznyából előkerült a nagy pecsétes pergamenlevél.


- Tűzbe! - kiáltotta Dobó.


A katona tűzbe dobta a levelet.


Az ember reszketett.


- Een nem tudom, hogy került hozzám - mentegetőzött a fejét vakarva. - Valaki beletette...


- Vasba! - mondta Dobó. - Aztán be a többi közé a gazembert!"

2023. szept. 1. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Hát köszi, és gratulálok a segítség lenullázáshoz Kikerestem mind a két kérdésre a választ. Átolvastam az 5-ik fejezetet. Mondjuk azt nem gondoltam, hogy a saját szavaimmal kellett volna megválaszolnom, ezért tettem idézőjelbe a részeket. Gondoltam, majd ebből a pár sorból kiolvasod magadnak...

Mindegy én jól szórakoztam, 40 éve nem olvastam az Egri csillagokat.

2023. szept. 1. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!