SOS! Jó kémiások, hogy oldjam meg ezt a feladatot?


Ötösöm lesz kémiából 501.B


1,126g/cm^3 sűrűségű kénsavoldatot tízszeres térfogatúra hígitunk, majd ebből 5 cm^3-t 0,1085mol/dm^3 koncentrációjú nátrium-hidroxid-oldattal titráljuk: ebből 20,15cm^3 fogy. Határozzuk meg a hígatlan kénsavoldatot koncentrációját és n/n%-os összetételét!

Hány cm^3 hígatlan kénsavoldatot és hány cm^3 desztillált vizet kell elegyítenünk ha 1dm^3 pontosan 0,500mol/dm^3 koncentrációjú oldatot akarunk készíteni melynek sűrűség 1,030g/cm^3?


Valaki le tudná nekem vezetni?



2023. szept. 14. 22:08
 1/1 anonim válasza:

határozzuk meg a hígatlan kénsavoldat koncentrációját és az összetételét. Tudjuk, hogy a hígított kénsavoldat sűrűsége 1,126 g/cm^3, és tízszeres térfogatúra lett hígítva. Tehát a hígatlan kénsavoldat sűrűsége:


1,126 g/cm^3 / 10 = 0,1126 g/cm^3


Azt is tudjuk, hogy a hígított kénsavoldatból 5 cm^3-t titrálunk 0,1085 mol/dm^3 koncentrációjú nátrium-hidroxid-oldattal, és 20,15 cm^3 fogy. A titrálás során az egyenlet szerint 1 mol kénsavhoz 2 mol nátrium-hidroxid reagál. Tehát a hígatlan kénsavoldatban eredetileg:


(20,15 cm^3 × 0,1085 mol/dm^3 × 2 mol) / 5 cm^3 = 0,867 mol/dm^3


Ez a hígatlan kénsavoldat koncentrációja. Az összetételének n/n%-át a kénsav moláris tömegével és a sűrűségével számolhatjuk ki. A kénsav moláris tömege 98,09 g/mol. Tehát az összetétel:


(0,867 mol/dm^3 × 98,09 g/mol) / 0,1126 g/cm^3 = 755,42 n/n%


2.


Ahhoz, hogy 1 dm^3 pontosan 0,500 mol/dm^3 koncentrációjú kénsavoldatot készítsünk, először meg kell határoznunk, hogy mennyi kénsavat tartalmaz az oldat.


A kénsav molaritása 0,500 mol/dm^3, tehát 1 dm^3 oldatban 0,500 mol kénsav van jelen.


A kénsav sűrűsége 1,030 g/cm^3, tehát 1 dm^3 oldat tömege:


1 dm^3 × 1,030 g/cm^3 = 1030 g


A kénsav moláris tömege 98,09 g/mol, tehát a 0,500 mol kénsav tömege:


0,500 mol × 98,09 g/mol = 49,045 g


A desztillált víz tömege az oldatban a kénsav tömegének hiányzó része:


1030 g - 49,045 g = 980,955 g


A desztillált víz térfogata cm^3-ben:


(980,955 g / 1,000 g/cm^3) = 980,955 cm^3


Tehát 980,955 cm^3 desztillált vizet kell hozzáadnunk 19,045 cm^3 hígatlan kénsavoldathoz, hogy 1 dm^3 pontosan 0,500 mol/dm^3 koncentrációjú kénsavoldatot kapjunk.

2023. szept. 15. 03:26