Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan függ a szél ereje a...

Hogyan függ a szél ereje a közeg sűrűségétő?

Figyelt kérdés

A mentőexpedíció c. filmhez kaptunk feladatlapot és sokáig kerestem interneten de ezekre a kérdésekre nem találtam a választ, tanári segítséget sem kaptam...

1. Feladat: A filmbeli űrhajósok azért menekülnek el a Marsról, mert egy tomboló vihar majdnem feldönti az űrhajójukat. A marson valóban nagy sebességű szelek fújnak, de tudjuk, hogy légkörének sűrűsége a földinek kb 1%-a. Válaszolj a kövi kérdésekre:

Hogyan függ a szél ereje a közeg sűrűségétől?, Életszerű ez a részlet a filmben? Indoklás:

2. feladat: Igaz-Hamis: 1. Az ürülékben lévő baktériumok lebontják a felesleges szerves anyagot. 2. A burgonyanövény felveszi a szerves anyagot.



2023. szept. 16. 18:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Áramló közeg nyomás- ill- sebességviszonyait a Bernoulli-törvény írja le. Ezen belül is van összenyomható, összenyomhatatlan közeg. Neked nyilván az előbbi kell. [link]


Józan paraszti ésszel: nagyobb sűrűségű közegnek ugyanolyan feltételek közt nagyobb "ereje" (pusztítóerőre gondol a kérdező?) van.

2023. szept. 16. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 krwkco ***** válasza:

1. Feladat:

Egy tárgyra ható szélerőnek az az oka, hogy a v sebességgel haladó részecskéket a tárgy megállítja vagy eltéríti. Megváltoztatja a lendületüket (más szóhasználatban az impulzusukat).

Az impulzus megváltoztatásához szükséges erő arányos a testek tömegével. A sebességet illetően pedig a sebesség négyzetével. Ezért közelítően azt mondhatjuk, hogy a Marson a 0,01-szeres sűrűségű légkör akkor tud a földivel azonos erővel hatni a tárgyakra, ha a sebessége a földi szél 10-szerese.

2. feladat:

1. a baktériumok általában úgy nyernek energiát, hogy a szerves anyagokat lassan, több lépésben "oxidálják". Főleg víz és széndioxid keletkezik. Emellett az ürülékben levő elemek (nitrogén, foszfor, kén, nátrium, stb. ) is vízben oldható egyszerű szerves vagy szervetlen vegyületekké alakulnak.

2. A növények ez utóbbi vegyületeket veszik fel, ha vizet kapnak és a légkörből széndioxidot tudnak kivonni.

2023. szept. 16. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Ezt köszönöm csak még mindig nem értem mit kéne válasznak írnom :(…

1. feladat értem hogy tárgyra ható szélerőnek mi az oka de hogyan függ a szél ereje a közeg sűrűségétől? Meg akkor életszerű a jelenet a filmben vagy nem? 2. feladatnál pedig köszönöm amit leírtál csak nagyon hülye vagyok az egészhez és még mindig nem értem h igaz vagy hamis a két állítás…

2023. szept. 17. 09:43
 4/4 A kérdező kommentje:

Szóval kicsit átgondoltam és ezt írnám az 1. feladathoz:

Nagyobb sűrűségű közegben ugyanolyan feltételek közt erősebb lesz a szél ereje. A film nem életszerű mert a Mars légkörének sokkal kisebb a sűrűsége mint a Földé, így nem jöhetne létre ekkora pusztító erejű szél.

Szerintetek ez így jó? (A 2. feladathoz még mindig kérném a segítséget, hogy igaz vagy hamis)

2023. szept. 17. 09:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!