Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezüsttüköpróbához miért kell...

Ezüsttüköpróbához miért kell lúgos közeg?

Figyelt kérdés
Ha AgNo3-at NaOH-val reagáltatunk milyen csapadék képződik? (AgOH? Ag2O?)

2018. jún. 5. 13:42
 1/4 anonim ***** válasza:
Elsőnek ezüst-hidroxid, ami vízvesztéssel egyből átalakul Ag2O-vá, ami egy barnás színű csapadék.
2018. jún. 5. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) És azt esetleg el tudnád magyarázni, hogy miért fontos a lúgos közeg? (bocsi lehet hülye kérdés, de nem emlékszem és most konkrétan nem is találom sehol)
2018. jún. 5. 14:23
 3/4 anonim ***** válasza:

Abban sajnos én sem vagyok biztos, de mivel ha nem elég lúgos, ez esetben az ammóniából van kevesebb és az ezüst-nitrátból több, akkor ugye abban az oldatban is csapadék keletkezik, ami fehér színű. Na most szerintem ez a csapadék lehetetlenné tenné a reakció végbemenetelét, ezáltal az ammónia további adagolására feloldható a csapadék. Eközben ugye az ammónia lúgként való viselkedse miatt lúgosodik a közeg, miközben a kezdetben kiváló csapadék oldódik, ezután már elvégezhető a próba a vizsgált anyag hozzáadásával.

Ennél többet sajnos én se tudok, most érettségiztem de konkrétan ennek a leírásával nem találkoztam még. Remélem ez is segített. :)

2018. jún. 7. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 hangtorzító ***** válasza:

Szia! A kérdésed amilyen egyszerű olyan nehéz is egyben. Az ezüst tükör próbához NH3 vizes oldatát használunk, azaz NH4OH-t. Először a kémcsőbe beleöntöd az AgNO3-at, majd ha kevés NH4OH-t öntesz hozzá csapadék képződést tapasztalsz az lesz a barna színű Ag2O.

Amennyiben tovább öntöd az NH4OH-t (ezt mindig úgy írják, hogy feleslegben adagolunk hozzá NH3 vizes oldatát), akkor eltűnik a csapadék komplex ionok képződése közben. Ez az Ezüst-diammin komplex, ami az OH- ionokkal, ezüst-diammin hidroxidot alkot, de ezek disszociálnak vízben, tehát ionos formában értelmezzük, erre kell valami jó redukáló szer, mondjuk acetaldehid, vagy glükóz vizes oldata, bámi ami jó redukáló szer. Ezt kell melegíteni és akkor látod az ezüst tükröt kiválni a kémcső falán.

És maga a kérdés hogy miért kell lúgos közeg az ezüst tükör próbához, az nagyon bonyolult, OKTV döntőben vagy egyetemen találkozol majd ennek a magyarázatával :(

Nagyon nehéz lenne itt leírni :(


Remélem jól leírtam mindent, és ha van bármi kérdésed írj priviben :)

2018. jún. 8. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!