Valószínűség számítás, többi lent?


1. Visszatevéssel választunk magyar kártyából 8 lapot.(32 lap, köztük 4 ász, 4 király, 4 alsó, 4 felső ... ) (a) Mennyi a valószínűsége, hogy a kivett lapok közt nincs ász?

(b) Mennyi a valószínűsége, hogy a kivett lapok közt van ász és van király?

(c) Feltéve, hogy a kivett lapok közt van ász, mennyi a valószínűsége, hogy nincs király?

Tudnátok segíteni megoldalni a feladatot?


2023. okt. 10. 20:17
 1/6 anonim ***** válasza:

Összes eset: 32*32*32*32*32*32*32*32 = 32^8


a) Kedvező eset: 28*28*28*28*28*28*28*28 = 28^8

Valószínűség: 28^8 / 32^8 =~ 0,3436


b) Itt érdemesebb azt kiszámolni, amikor nem teljesül az eset:


1) Egyik sincs: 24*24*24*24*24*24*24*24 = 24^8

2) Csak király van: (8 alatt a k) * 4^k * 24^(8-k), ahol k értéke annyi, ahány (legalább 1) királyt húzunk. (Lásd: binomiális eloszlás)

3) Csak ász van: (8 alatt az l) * 4^l * 24^(8-l), ahol l értéke annyi, ahány (legalább 1) ászt húzunk.

A különféle k-kra és l-ekre kapott számokat összeadjuk, valamint az 1)-ben számolt eseteket is, ez az összeg adja azon esetek számát, amikor NEM teljesülnek az eredeti feltételek, tehát ezek számát levonjuk az összes esetből a kedvező eset eléréséhez.


Valószínűség: (32^8 - összeg)/32^8.


c) Ennél a feladatnál megváltozik az összes eset; most az összes eset az, ami tartalmaz legalább egy ászt, vagyis a "(8 alatt az s) * 4^s * 28^(8-s), ahol s értéke annyi, ahány (legalább 1) ászt húzunk" képlet által kapott számok összege.


Kedvező eset: "(8 alatt a t) * 4^t * 24^(8-t), ahol s értéke annyi, ahány (legalább 1) ászt húzunk" összege.


A valószínűség pedig a kettő hányadosa.

2023. okt. 10. 21:06
 2/6 anonim ***** válasza:

A esemény: van ász benne

B esemény: van király benne


a) trivi


b) ez a legbonyolultabb, P(AB)-t kell kiszámolni. A két halmazra vonatkozó szitaformula kell hozzá. Felírod, de a komplementer események valségével számolsz, mert A, B, A+B komplementerét könnyebb számolni, mint A-t, B-t, A+B -t.


c) definícióból indulsz. b) végeredményéből meg lehet kapni, hiszen a számláló P(A\B)= P(A)-P(AB) lesz, a nevező 1-P(B).

2023. okt. 10. 21:23
 3/6 anonim ***** válasza:

P(A)=1-(28/32)^8=P(B)

Ide kellett írni valamit, mert a nagybetűket káromkodásnak gondolta.


P(A+B)=1-(24/32)^8

P(AB)=P(A)+P(B)-P(A+B)

P(A-B)=P(A)-P(AB)


a) 1-P(A)

b) P(AB)

c) P(A-B)/P(A)

2023. okt. 11. 07:21
 4/6 A kérdező kommentje:

1#

2. Feladat, 2,3pont elején (8 alatt a k,l) számítást végzed, de ez nem akkor lenne jó, ha vissza tevés nelkili

2023. okt. 11. 08:45
 5/6 A kérdező kommentje:
2. Feladat, 2,3pont elején (8 alatt a k,l) számítást végzed, de ez nem akkor lenne jó, ha visszatevés nélküli lenne?
2023. okt. 11. 08:46
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem. Ha visszatevés nélküli lenne, akkor fogynának a lehetőségek.


Például nézzük meg, hogy hányféleképpen lehet két ászt húzni úgy, hogy nem húzunk királyt. Ha a két ászt az első két helyre húzzuk visszatevéssel, akkor 4*4*24*24*24*24*24*24 lehetőségünk van. A két ászt viszont (8 alatt 2)-féle helyre tudjuk húzni, ezzel szorozzuk az előbbi szorzatot, így (8 alatt a 2)*4^2*24^6-féle lehetőséget tudtunk megszámolni.

2023. okt. 11. 09:46