Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt a feladatot hogy kell...

Ezt a feladatot hogy kell megoldani?

Figyelt kérdés
Egy kertbe fákat ültettek. Minden fa körül 3 féle virág van. Az összes fa 2/3-a körül ibolya, 1/15-de körül hóvirág, 1/3-a körül pipacs.Pipacs és hóvirág együtt a fák 1/10-e, pipacs és ibolya a fák 1/5-de, hóvirág és ibolya pedig az összes fa 7/30-a körül nyílik. Összesen 20 fa van, amely körül mindhárom virág nyílik. Hány fa található a kertben. Számolj és ábrázold.

2023. okt. 15. 10:13
 1/5 krwkco ***** válasza:

Három halmazról van szó. Egy-egy halmazba azok a fák tartoznak, amik körül van ibolya, hóvirág és pipacs. Egy-egy ilyen fa egyidejűleg két vagy három halmazba is tartozhat, ha többféle virág is van körülötte.

A három halmazt a rajzon három egymást metsző körrel lehet ábrázolni. Ha nem akarsz törtekkel számolni, akkor felteheted, hogy a fák száma a nevezők legkisebb közös többszörösének (30) egészszámú többszöröse.

Be kell írni a kördarabokba az ismert adatokat és abból kiderül, hogy mennyi a szorzó, hogy a 3-szoros fedésű rész 20 legyen.

2023. okt. 15. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kellene tudni, hogy milyen módszereket tanultatok.


Egy lehetséges megoldás; legyen x darab fa, ekkor az összes törtet beszorzod x-szel. Ha ez megvan, akkor tudod használni a szitaformulát 3 halmazra:


|AUBUC| = |A| + |B| + |C| - |AmetszetB| - |AmetszetC| - |BmetszetC| + |AmetszetBmetszetC|


Ebbe szépen behelyettesítünk:


x = (2/3)x + (1/15)x + (1/3)x - (1/10)x - (1/5)x - (7/30)x + 20


Innentől már csak ezt az egyenletet kell megoldani, ahol x a ketben lévő összes fának a száma. Ha ez megvan, onnantól csak sima számolás.

2023. okt. 15. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Én nem vagyok matematikus, de ha "Minden fa körül 3 féle virág van" és "Összesen 20 fa van, amely körül mindhárom virág nyílik", akkor nem 20 fa van a kertben?
2023. okt. 15. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 krwkco ***** válasza:

#3

A kezdő mondat valóban hibás: "Minden fa körül 3 féle virág van."

De a későbbiekből kiderül, hogy helyesen így lenne: "Minden fa körül 3 féle virág közül legalább 1 fajta, de lehet hogy többféle van."

2023. okt. 15. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, az 1. válaszoló módszere szerint tanuljuk. Segítségetekkel sikerült megoldani, bár egy számot a kérdésben elírtam, de a megoldási terv alapján jó lett, az eredmény 300 fa. (7/15 helyett 1/15-öt Írtam a kérdésben). Köszönöm, a többi feladatot már tegnap megoldottam, de így legalább ezt is értem.
2023. okt. 15. 11:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!