Hogyan kell ezt kiszámolni?

Szóval van egy értékem mondjuk 2500 és ezt szeretném megszorozni 1,99 majd 1.98 majd 1.97-el egészen 1.01-ig.

2023. okt. 15. 11:44
 1/10 anonim ***** válasza:
47%
Számítógéppel, vagy kézzel?
2023. okt. 15. 11:55
 2/10 Kólauborkával ***** válasza:
Jó feladat.Általános megoldás nem jut eszembe, de excel segítségével szerint 5percen belül megoldható (ha csak az eredmény kell persze).
2023. okt. 15. 12:07
 3/10 A kérdező kommentje:

Számológéppel/számítógéppel

Exceles megoldás mi lenne.

2023. okt. 15. 12:36
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Az A1 cellába beírod, hogy 1,01 (vagy angol Excelben 1.01), az A2-be, hogy 1,02 (1.02), kijelölöd a két cellát, lehúzod a 99. sorig, aztán a B1-be, hogy =2500*SZORZÁS(A:A) (illetve = 2500*PRODUCT(A:A) ), és ott lesz eredmény.


Amúgy fura, hogy a Wolframalpha ezeket az inputokat megérti:

[link] WA input: product(1 + n/100, n = 1..99)

[link] WA input: prod(1 + n/100, n = 1..99)

[link] WA input: Π(1 + n/100, n = 1..99)


De amikor meg akarom szorozni 2500-zal, akkor hibát dob, vagy csak akkor ad valami nagyon durva közelítést, ha 2500.0-val szorzom:

[link]

WA input: 2500.0*prod(1 + n/100, n = 1..99)


Mindegy, azt lehet, hogy a tizedes közelítésre rákattintunk a fenti linkeken, és azt szorozzuk 2500-zal:

[link] WA input: 2500*4.22527509346231474791907854692770228272068336100623098278020 × 10^16


Illetve, ha túl nagy számok kezdenének kijönni, akkor egy ilyen szorzatot logaritmusazonosságokkal könnyen vissza lehet vezetni összegre, amiből tudsz csinálni egy sok tizedesjegyes közelítést akkor is, ha a számológép már kiakadna a részletszámítások alatt, de szerencsére a mai világban 10^20 már nem egy nagy szám.

2023. okt. 15. 13:12
 5/10 steven95 ***** válasza:

2500 * (199!)/(100!)/100^99


Ha erre tudnál ennél könnyebben kiszámolható képletet, az azt jelentené hogy a faktoriális

2023. okt. 15. 13:21
 6/10 steven95 ***** válasza:
...a faktorialisra adnál egyszerűbb képletet, ami nem igen van
2023. okt. 15. 13:22
 7/10 krwkco ***** válasza:

"2500 és ezt szeretném megszorozni 1,99 majd 1.98 majd 1.97-el egészen 1.01-ig."

"Számológéppel"

2500*1,99= ez lesz az első érték.

Utána -25= = = =

Ha az egyenlőségjelet nyomogatod, sorra megkapod az értékeket.

2023. okt. 15. 14:35
 8/10 krwkco ***** válasza:

Ugyanis a kérdező nem a szorzás eredményét akarja 1,98-al, stb megszorozni, hanem az "értéket". Ami 2500.

Legalábbis ezt írta.

2023. okt. 15. 14:38
 9/10 anonim ***** válasza:

Jupyter-lab-ban több féle képpen is:


from fractions import Fraction

x=Fraction(eval('*'.join([f'{i}' for i in range(199,100,-1)])),pow(10,198))

print(x)

print('Decimal approximation :',float(x))


import itertools,operator

for x in itertools.accumulate((i/100 for i in range(199,100,-1)),operator.mul): pass

print(x)


for x in itertools.accumulate((Fraction(i,100) for i in range(199,100,-1)),operator.mul): pass

print(x)


from sympy import Rational,N

for x in itertools.accumulate((Rational(i,100) for i in range(199,100,-1)),operator.mul): pass

print(x)

print('Decimal approximation :',N(x,30))


[link]

2023. okt. 15. 19:34
 10/10 anonim ***** válasza:

Ja bocsi, 2500 kimaradt :

x*=2500 ezzel bővítettem a megfelelő helyeken : [link]

2023. okt. 15. 19:44