A 7-es rendszámú elem 14-es tömegszámú izotópjának 2 móljában a neutronok száma?


A) 28

B) 14

C) 1,2*10²⁴

D) 4,2*10²⁴

E) 8,4*10²⁴



2023. okt. 16. 13:38
 1/1 Zcom09 ***** válasza:

A 7. elem a nitrogén, aminek a 14g/mol-os tömegszámú izotópjában 7 neutron van. Ez kiszámolható a következő módon izotóp tömegszáma - rendszám (protonok száma)

1 mól N 14 tartalmaz 7*(6*10²³) protont

2 mól N 14 tartalmaz 14*(6*10²³) protont

Tehát tudjuk, hogy 14*(6*10²³) protonunk van, viszont ez nem a megfelelő formában van. Ezért át kell alakítanunk, felírhatjuk a következő egyenletet:

14*6*10²³=X*10²⁴, vagy csak simán elvégezni ezt: 14*6*10²³.

14*6*10²³= 84*10²³ ennek a normál alakja 8,4*10²⁴

(a zárójelek nem szükségesek, csak szerintem így jobban átlátható)

2023. okt. 16. 14:36