Hogyan kell tranzisztoros kapcsolást méretezni?


Adottak az alábbi adatok:


2N2222A NPN tranzisztor


Tápfeszültség: 12V

Collector feszültsége: 10V

Collector árama: 0.3mA

Feszültségerősítés: 20


Az adatok alapján készítse el a közös emitteres, hidegített áramköri kapcsolást; méretezze az alkatrészeket!


---


Az kapcsolást fel tudom rajzolni, azzal nem lesz probléma, de egyszerűen nem értem, hogy hogyan kell kiszámolni az ellenállások értékeit, mert nincs hozzá minta, amiből ki tudnék indulni.


A legtöbb, amit sikerült elérnem, hogy megtaláltam a tranzisztor adatlapját, de sajnos nem visz előbbre a méretezés problémájában:

[link]



2023. okt. 30. 15:15
 1/4 anonim ***** válasza:
Az emitter és a kollektor ellenállás aránya 1:10
2023. okt. 30. 20:00
 2/4 anonim ***** válasza:

Ut=12 V, UC=10 V, IC=0,3 mA. Ezekből kiszámítható a kollektor ellenállás:

RC=(Ut−UC)/IC=(12−10)/0,3=6,67 kΩ

A legközelebbi szabványérték: RC=6,8 kΩ

A földelt emitteres fokozat erősítése, ha a kimenet terheletlen: A=h21/h11·(RC·1/h22)/(RC+1/h22)

A gyakorlatban RC<<1/h22, ezért az erősítés közelítőleg: A=(h21/h11)·RC

A h21/h11=gm a tranzisztor meredeksége, amely kis kollektoráramoknál közelítőleg: gm≈39·IC

Jelen esetben: gm=39·IC=39·0,3=11,7 mA/V

RC=6,8 kΩ esetén az erősítés: A=gm·RC=11,7·6,8=80

Ez jóval több, mint a kívánt 20-as érték. Az A=20 úgy érhető el, hogy az emitter ellenállást két tagból állítjuk össze és csak az egyiket hidaljuk át kondenzátorral. Az ilyen kapcsolású fokozat erősítése közelítőleg:

A=gm·RC/(1+gm·RE)

Ebből kifejezve az emitter ellenállást: RE=RC/A−1/gm=6,8/20−1/11,7=255 Ω

Ez célszerű a következő kisebb szabványértékre kerekíteni, RE=240 Ω

Megadták, hogy Ut=12 V és UC=10 V, ebből adódik, hogy a fokozatból kivehető maximális feszültség csúcsértéke: 2 V. Így a szimmetrikus kivezérelhetőség érdekében arra kell ügyelni, hogy a tranzisztoron is legalább ekkora feszültség essen, amiből adódik, hogy az emitter feszültsége legfeljebb 12−10−2=8 V lehet. Válasszuk ezt UE=6 V-ra. Ekkor a munkapont beállító emitter ellenállás:

RE2=UE/IE≈UE/IC=6/0,3=20 kΩ

Mivel UEB≈0,6 V, a bázis feszültsége: UB=UE+UEB=6+0,6=6,6 V

A katalógus szerint IC=0,3 mA-nél az áramerősítés: h21≈120

Ezzel a bázisáram IB=IC/h21=300/12=2,5 µA

A megfelelő munkapont stabilitáshoz a bázisosztó áramát ennek legalább a tízszeresére kell választani Io=25 µA-re. A bázisosztó alsó tagjára a bázisfeszültség kerül, rajta a választott 25 µA áram folyik, így az értéke:

RB2=UB/Io6,6/0,025=264 kΩ≈270 kΩ

A bázisosztó felső tagjára Ut−UB feszültség kerül, rajta Io+IB áram folyik, így az értéke:

RB1=(Ut−UB)/(Io+IB)=(12−6,6)/(0,025+0,0025)=196 kΩ≈200 kΩ

Itt van a kapcsolás egy áramkör szimulátorban:

[link]

A 2N2219A főbb jellemzőiben egyezik a 2N2222A-val. A kiszámított ellenállás értékekkel elég jól beáll a kívánt munkapont. A bemeneti feszültség csúcsértéke 10 mV, a kimeneti feszültség csúcsértéke kb. 204 mV, ennek alapján a feszültségerősítés: A=204/10=20,4. RE1=270 Ω-mal már csak A=18,7 lenne, az A=20 RE1=250 Ω közelében állna be, de ez az 5%-os sorozatban nem szabványos érték.

2023. okt. 30. 23:47
 3/4 A kérdező kommentje:

Fú, köszönöm szépen! Ez így hirtelen nagyon sok, de próbálom megemészteni. Ami így elsőre feltűnt és nem teljesen értek, hogy az emitter után miért van két részre szedve az RE (RE1 és RE2) ellenállás?


Számomra azért furcsa, mert mi az alábbi módon tanultuk a kapcsolást és ezen csak egyetlen emitter ellenállás van, az RE:

[link]


Elvileg nem fontos, hogy szabvány alkatrészekkel dolgozzunk, mert ez csak egy elméleti anyag, de azt hiszem így is megfelelő.

2023. okt. 31. 01:00
 4/4 anonim ***** válasza:

Itt megnézheted:

[link]

Az „Áramvisszacsatolás” fejezetnél. Itt van egy földelt emitteres kapcsolás emitter kondenzátor nélkül, illetve lejjebb megtalálod azt a kapcsolást is, amit én rajzoltam. Ennek az a lényege, hogy az áthidalatlan emitter ellenálláson negatív áram visszacsatolás jön létre, amely csökkenti az erősítést. Így az áthidalatlan emitter ellenállás megfelelő megválasztásával elérhető a kívánt erősítés.

Ha ezt nem tanultátok, akkor milyen módon lehetne beállítani az erősítést éppen A=20 értékre? A feladat szerint ez azért probléma, mert a megadott tápfeszültségből, kollektor feszültségből és kollektoráramból adódik egy kollektor ellenállás. Így kötött érték a kollektoráram és kollektor ellenállás és a tranzisztortípus, akkor hogyan lehet beállítani a feszültségerősítést egy megadott értékre? Egyetlen lehetőség, hogy a bemeneten vagy a kimeneten le kell osztani a feszültséget annyira, hogy a teljes erősítés 20 legyen. Meg az emitterfeszültség is viszonylag széles határok között választható meg. Ezekre nem volt valami utalás? Esetleg le tudnád fényképezni, hogy szólt az eredeti feladat?

2023. okt. 31. 12:48