Szabigo77 kérdése:

Szeretném ha valaki segítene ennek a feladatnak a levezetésében, megoldásában : van egy kör (x-0)^2+(y-0)^2=9 és a P(5,5) pont. a pontból két érintő vektor húzható a kör érintőjére. ezt a két vektort keresem, mi lesz a megoldás?

nov. 19. 20:47
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
Írd fel az összes P-n átmenő egyenes egyenletét parametrikusan. Majd nézd meg mikor van csak egy metszéspontja az egyenesnek a körrel.
nov. 19. 21:00
 2/32 A kérdező kommentje:
köszi de ezt még mindig nem értem. középfokú érettségim van csak. mi az h parametrikusan?
nov. 19. 21:13
 3/32 A kérdező kommentje:
egész nap paraméteresen programozom de nem hallottam még ezt a kifejezést h parametrikusan. valaki segíthetne aki ért hozzá.
nov. 19. 21:55
 4/32 dq ***** válasza:

A parametrikusan az csak annyit jelent hogy ismeretleneket tartalmazó egyenletekkel dolgozol.


A P-n átmenő egyenesek halmaza úgy áll elő, hogy a P-n átmenő függőleges egyenes (x = 5), és a P-n átmenő m meredekségű egyenesek, ahol m egy tetszőleges valós szám. Neked olyan m meredekségű egyenes kell, ami érinti a kört (legalábbis ez #1 terve).

nov. 19. 22:23
 5/32 A kérdező kommentje:
köszi. hát ebből nem tom még megoldani.😁
nov. 19. 22:48
 6/32 anonim ***** válasza:

Itt a két érintési pont, a nagy kör középpontjából.

[link]

nov. 19. 22:58
 7/32 anonim ***** válasza:
Bocs, rosszat küldtem. :C
nov. 19. 23:09
 8/32 A kérdező kommentje:
a két kör metszéspontját megtanultam megoldani,oké. ugye adja a metsző vektort normál alakban és ezt hesse alakba téve visszarakjuk az egyik kör egyenletébe és megoldva megvan a metszéspont koordinátája. erre a pontra illesztve az érintő vektor na igenám de hesse alakban és ha nincs a pont egy egész szám értéken akkor sosincs vége a tizedesjegyeknek. külföldi oldalakon többet érek mint itt a magyarokon. vagy csak az első 10-20 találat balfaszoknak van 😁
nov. 19. 23:19
 9/32 anonim ***** válasza:

Sokkal egyszerűbben is meg lehet oldani... (Már ha egyszerű alatt azt értjük, hogy minél kevesebb betűvel számolunk.)


Tudod azt, hogy ha az érintési pontot (ez legyen most É) összekötöd a P és C (kör középpontja) pontokkal, valamint a P-t és a C-t is összekötöd, akkor egy derékszögű háromszöget kell kapnod.


A CÉ szakasz a kör sugara, ami gyök(9)=3 hosszú. A CP szakaszt is ki tudod számolni; C(0;0), a távolságképlet alapján


|CP| = gyök[(5-0)^2+(5-0)^2] = gyök(50), érdemes gyökös alakban hagyni.


Most Pitagorasz tételével ki tudjuk számolni az ÉP szakasz hosszát (az átfogó a gyök(50)-es szakasz);


|ÉP|^2 + 3^2 = gyök(50)^2, ennek megoldása


|ÉP| = gyök(41), tehát az ÉP szakasz gyök(41) hosszú, ezt is érdemes gyökösben hagyni.


Most fel tudjuk írni annak a körnek az egyenletét, amelynek középpontja a P pont, sugara gyök(41) hosszúságú:


(x-5)^2 + (y-5)^2 = gyök(41)^2, vagyis


(x-5)^2 + (y-5)^2 = 41


Ahol ez és az eredeti kör metszi egymást, ott (és csak ott) lesznek a keresett érintési pontok.


Mivel azt írtad, hogy metszéspontot tudsz számolni, ezért számodra adott a lehetőség, hogy befejezd a feladatot.

nov. 19. 23:32
 10/32 A kérdező kommentje:
Ezeket vágom de nem a metszéspontokat keresem hanem a két érintő vektort
nov. 20. 00:47
1 2 3 4